Żywokost w medycynie dawnej, współczesnej oraz jako środek gojący kości. + Pierwsza książka zielarza.

Żywokost, cenna roślina lecznicza, ozdobna i zarazem pospolity chwast, którego korzeń warto użyć w przeciwbólowym i rozgrzewającym kremie ze względu na udokumentowane właściwości leczenie bóli kości i stawów. 

Jak rozpoznać żywokost jesienią, w czasie zbioru korzenia?

W dawnej medycynie wykorzystywano głównie przeciwzapalne i osłaniające działanie korzenia żywokostu.

Zewnętrznie stosowany w uszkodzeniach skóry, aby przyśpieszyć ziarninowanie, tworzenie się naskórka (główna substancja odpowiedzialna za to działanie-allantoina– w korzeniu żywokostu 0,7%-1,5%). Korzeń dzięki dużej zawartości śluzów (od 15%-30%) działa na uszkodzoną skórę powlekająco i zmiękczająco.

Dokumentacja stosowania żywokostu w gojeniu złamaniach kości sięga od greckiego lekarza Dioscorides’a, przez Paracelsus’a, Nicholas’a Culpeper’a, Parkinson’a, przez medycynę ludową po współczesną…homeopatię, ponieważ nie ma jednoznacznych badań na wpływ żywokostu na zrastanie się kości. Jest (jedynie lub aż) doświadczenie uzdrowicieli zbierane przez wieki i pomiary skuteczności konkretnych, handlowych preparatów homeopatycznych. Dla przykładu badanie specyfiku, w którym żywokostu jest mniej niż arsenu w wodzie dopuszczonej do picia w USA.

Wracając do medycyny dawnejwewnętrznie używano żywokost w celu odbudowania błony śluzowej żołądka, dwunastnicy, jako środek zmniejszający krwawienie i ułatwiający bliznowacenie w chorobach wrzodowych oraz pobudzający siły obronne organizmu przez zwiększenie liczy leukocytów obojętnochłonnych. Korzeń stosowano również w celu łagodzenia kaszlu, stanów zapalnych i zapobiegania biegunkom.

We współczesnej medycynie zrezygnowano z wewnętrznego użycia żywokostu ze względu na obecność hepatotoksycznych alkaloidów pirolizydynowych  (0,02-0,07%), puszczając w niepamięć skuteczność żywokostu potwierdzaną przez wieki.

Przydatna pozycja do zapoznania się z ziołami. B.Kuźnicka, M.Dziak ,,zioła i ich stosowanie” Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

'Zioła i ich stosowanie’, popularna książka o ziołach była pierwszą, jaką dokładnie przestudiowałam w tematyce ziół. W pewnym momencie podobała mi się tak bardzo, że postanowiłam podzielić ją na [eghem] mobilne moduły.

Obrazki są ładne, jednak za pierwszym razem trudno odnaleźć z ich pomocą konkretne ziele. Właściwie nie spotkałam jeszcze książki (oprócz klucza botanicznego), która rzeczywiście odzwierciedla wygląd rośliny. W celu identyfikacji najlepiej opatrzyć się z zielem po zdjęciach w sieci.  Książka przedstawia nam rośliny, ich części wykorzystywane w lecznictwie. Nieskomplikowanym słownictwem wykłada skład chemiczny i prezentuje wpływ surowca zielarskiego na człowieka.  Podane mamy również postacie prostego do wykonania w domu leku, m.in.: odwar, napar, nalewka, macerat, sok, powidła, inhalacje, napoje, zagęszczone odwary, syropy, okłady. Znajdziemy również przepisy na kuracje sezonowe oraz korzystne połączenia ziół. Podczas lektury od czasu do czasu napotykamy o etnobotaniczne wzmianki, a na samym początku książki znajdujemy co nieco historii.

Podsumowując, w książce znajduje się wiele interesujących, a zarazem praktycznych i prosto wyłożonych treści. Wciąż zdarza mi się do niej zaglądać i za każdym razem znajduję w niej przydatne informacje, więc bardzo tą książkę polecam.

4 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

alina czarnecka
2 marca 2017 at 20:44

Dzien dobry,

Bardzo zainteresowala mnie informacja o wlasciwosciach zywokostu i jego roli w odbudowie blony sluzowej zoladka. Szukam jakiegos naturalnego srodka na moje problemy z zespolem wrazliwego jelita i mam wrazenie ze zywokost bylby wskazany przy moich klopotach, ale nie orientuje sie gdzie mozna znalesc produkty z zywokostu. czy w ogole ktos sie Tym zajmuje? W jakiej formie sie go uzywa?Z tego co Pani pisze , to chyba aktualnie juz nie znajde zadnego preparatu z zywokostu do uzytku wewnetrznego. Moze jednak coas sie zmienilo? Mieszkam od dawna we francji, slabo znam dzisiejszy polski rynek , rozwoj naturalnych , alternatywnych terapii i produkty zielarskie. Bylabym bardzo wdzieczna za informacje i pomoc. Gratuluje Pani wspanialego blogu!alina

Całkiem Lubiąca Chwasty
3 marca 2017 at 18:04
– In reply to: alina czarnecka

Hej Alina,
zarówno w Polsce, jak i we Francji nie sprzedaje się preparatów z żywokostem do zastosowania wewnętrznego. Nic się w tej kwestii nie zmieniło, niestety.
Można za to kupić korzeń żywokostu (w aptekach/sklepach zielarskich jedynie ze wskazaniem do użytku zewnętrznego) lub wykopać go samemu i stosować na własną odpowiedzialność.

JankaFlora
28 listopada 2018 at 22:54

A w Niemczech? Korzeń żywokostu eko w Darach Natury się znajdzie.

Całkiem Lubiąca Chwasty
6 grudnia 2018 at 15:48
– In reply to: JankaFlora

Również w Niemczech nie dopuszcza się do stosowania korzenia żywokostu w preparatach do stosowania wewnętrznego.
Dary Natury mają w sprzedaży korzeń żywokostu jedynie do zastosowania zewnętrznego.

Leave a reply