Surmia- roślina, która zwalczy stan zapalny.

Surmia bignoniowa nie jest chwastem, ale i tak całkiem ją lubię. Wyciągi z tej rośliny działają wybitnie przeciwzapalnie i antynocyceptywne, czyli zaburzają rozpoznawanie odczucia bólowego.

Zalety Surmii i wielu innych cennych roślin sumuję w lekkim kremie, Atopek, łagodzącym swędzenie po ukąszenia komarów, zmniejszającym opuchliznę i poprawiającym stan atopowej skóry.

Katalpa (Surmia) należy do rodziny Bignoniowatych (Bignoniaceae), rodzaju Catapla. Pochodzi  z Południowo-Wschodniej Ameryki. A w Polsce sadzona jest głównie w celach ozdobnych.

W celach medycznych konsumowali ją lokalne plemiona Ameryki Południowej. Leczono nią astmę i kaszel. Wykorzystywano jej działanie diuretyczne (moczopędne) i leczące rany.

Owoce Katalpy figurują jako oficjalny lek w Japońskiej Farmakopei. A Tradycyjna medycyna chińska poleca korę Surmii na dolegliwości skórne.

Co ciekawe z badań nad aktywnością biologiczną ekstraktów z C. bignonioides wynika, że ekstrakty z Surmii bignoniowej nie wykazują działania ani antybakteryjnego, ani przeciwnowotworowego.

Za to działają  wybitnie przeciwzapalne i antynoncyceptywne, co może być wg autorów powyższego badania, rezultatem obecności saponin, steroli albo fenoli.

Inne źródła podają, że lecznicze efekty stosowania Surmii zależą głównie od irydoidów glikozydowych.

Składniki te występują głównie w liściach i owocach Surmii, które potocznie nazwalibyśmy strąkami, ale z botanicznego punktu widzenia są torebkami. Jeśli chcesz zgłębić temat, zapraszam tutaj.

Share your thoughts