Rozpoznaj żywokost jesienią.

Zielarstwo to taka przyjemna dziedzina, w której przez okrągły rok można lecieć na łąkę z ogromnym entuzjazmem, bo… już czas! już czas!

Zawsze jest czas na jakiś zbiór, choć nie w każdej książce znajdziemy taką wskazówkę. W najbardziej srogiej zimie i w najupalniejsze lato. W deszcz, w śnieg -ciągle jest co zbierać. 

Mamy jesień. Czas przekwitania, opadania liści, szykowania się do zimowego snu. Jedne rośliny usypiają już na zawsze, aby dzięki rozsianym nasionom, za rok wzrosnąć w całkiem innym miejscu. Inne pozwalają obumrzeć swojemu zielu, gromadząc energię w korzeniach na przyszłe lata.

I taka jest kolej rzeczy, tak krąży energia. Mamy czas owoców, nasion i korzeni. Porę obfitych, wartościowych zbiorów, jak właściwie o każdej porze roku.

Korzeń żywokostu (Symphyti radix) to jeden z surowców zielarskich, które najbardziej wartościowe są jesienią i wczesną wiosną.

Możesz się dowiedzieć, jak go wykorzystuję z innych postów:

+Skuteczność korzenia żywokostu w leczeniu bólu i sztywności stawów oraz przewodnik,jak wykonać krem przeciwbólowy i rozgrzewający ze świeżego korzenia żywokostu. 

+Żywokost w medycynie dawnej, współczesnej oraz jako środek gojący kości. + Pierwsza książka zielarza.

+Odbudowa uszkodzonej skóry – lekki krem regenerujący żywokostowo-uczepowy na dzień i Otulający Mus Żywokostowy. {Przygotowaniu}

Tylko jak rozpoznać żywokost, gdy traci podręcznikowy wygląd? 

Chyba najlepiej jest się opatrzyć z jesiennym żywokostem. Nic nie pomoże w tym tak, jak  dużo zdjęć.

Żywokost jest pospolity w naszym kraju. Odnajduję go głównie w wilgotnych miejscach: nad jeziorami, strumykami, na łąkach, brzegach lasów, wilgotnych polanach leśnych.

Jesienny liść żywokostu. Liść szorstko owłosiony. W dotyku jak dwudniowy męski zarost.

Liście skrętoległe, łodyga prosto wzniesiona.

Korzeń żywokostu (Symphyti radix).

 

Powodzenia w poszukiwaniach 🙂

 

 

1 Comment

Join the discussion and tell us your opinion.

Ewa
7 marca 2020 at 13:15

piękne zdjęcia jakościowo

Leave a reply