Skutecznie odstrasza komary i kleszcze -> olejek eteryczny z Eukaliptusa cytrynowego

Olejki eteryczne są skutecznymi repelentami. Jednak zazwyczaj chronią krótko.

Aktywne składniki wielu odstraszających owady olejków eterycznych, są bardzo łatwo lotne. Dlatego są skuteczne na krótki okres czasu po nałożeniu i szybko odparowują. Wyjątkiem jest p-mentano, 3, 8-diol (PMD), który ma niższe ciśnienie pary lotnych monoterpenów i zapewnia bardzo dobrą ochronę przez kilka godzin.

Dla przykładu, jeden z najbardziej znanych, odstraszających insekty olejków -olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego w 20% roztworze chroni przed insektami 22 minuty. Zawiera tylko 1-2% PMD, czyli p-mentano-3,8-diolu, substancji odpowiedzialnej za odstraszanie kleszczy, komarów, gryzących meszek i much.

W łatwy sposób można przetworzyć ten olejek, by zapewniał ochronę przez ponad 5-godzin. (Metoda w dalszej części wpisu).

Naśladując proces starzenia natury

Wraz z wiekiem coraz więcej cytronelalu zawartego eukaliptusie cytrynowym (Corymbia citriodora)  przekształca się w naturalnych procesach w p-mentano-3,8-diol (PMD). Proces, na który roślina potrzebuje wielu miesięcy, my przeprowadzimy w o wiele krótszym czasie.

Z naturalnego olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego, z dodatkiem jednej substancji- kwasu cytrynowego, jesteśmy w stanie w 15 godzin zmienić ponad 80% cytronelalu w PMD.

Sztuka zamykania pierścienia cytronelalu.

Najwydajniejsza metoda otrzymywania PMD z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego polega na ogrzewaniu w 50 stopniach Celsjusza przez 15 godzin z mieszaniem 450 obrotów/ minutę mieszaniny składającej się z 3,7g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego z dodatkiem 5,25g  7% roztworu kwasu cytrynowego.

W procesie zachodzi konwersja cytronelalu na poziomie 82,1%. Natomiast selektywność PMD wynosi 79,6%

Kup olejek eteryczny bogaty w PMD -> SKLEP

Dlaczego olejek eteryczny, zamiast czystego, syntetycznego PMD?

Po procesie ogrzewania i ciągłego mieszania olejku eterycznego z roztworem kwasu cytrynowego otrzymujemy cały zespół substancji, organiczną fazę składającą się nie tylko z PMD, ale też z monoterpenów, seskwiterpenów i innych kwasów. Te naturalne komponenty boczne, występujące w olejku eterycznym z eukaliptusa cytrynowego, intensyfikują i przedłużają działanie PMD, inaczej mówiąc-działają w synergii.

PMD + izomery (cytronalal 13%, cytronelol 69%) i wiele innych terpenów w niższych stężeniach drastycznie polepszają działanie PMD.

  • 13% Roztwór PMD chroni przez 196 minut. Wydłużenie czasu ochrony 13% roztworu  PMD aż o 50% zapewnia dodatek do preparatu mono/seskwiterpenów i acetali.
  • Dane pokazują, że pojedyncze substancje w roztworach alkoholowych, nie wykazują takiej skuteczności.
  • A oprócz cytronelalu, który stanowi około 80% olejku eterycznym z eukaliptusa cytrynowego, znajdują się: Citronellol, Isopulegol,, Neoisopulegol, a-Pinene, Citronellyl acetate, b-Pinene, b-Caryophyllene, Cineol-1,8, Linalool, Terpinene-1-ol-4, Terpinolene, g-Terpinene, Limonene, Myrcene, Geraniol, a-Terpineol, Cis-b-Ocimene, a-Terpinene, Sabinene, p-Cymene, Nerol, a-Thujene, Geranial.

Porównanie skuteczności do DEET

  • DEET i zmodyfikowany olejek eteryczny w tym samym stężeniu wykazały nieznaczną w różnicę w czasie ochrony.
  • 20% roztwór wyizolowanego PMD chroni przez 312 minut, czyli ponad 5 godzin!
  • 20% roztwór DEET chroni przez 380 minut.

Badania w Vaca Diez

Badano skuteczność różnych środków przeciwko komarom Anopheles darlingi, głównej przyczynie malarii w Boliwii. Trzy naturalne repelenty (pierwszy na bazie eukaliptusa, drugi na bazie neem, trzeci zawierający mieszankę kilku olejków eterycznych) porównano z 15% DEET. Repelent na bazie eukaliptusa zawierającym 30% p-mentano-diol (PMD) stosowany w dawkach zbliżonych do stosowanych w praktyce chronił 96,89% przez 4 godziny. DEET dał 84,81% ochronę.

Skuteczność i bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich kilku lat, repelent p-metanu 3-8 diolu (PMD) pochodzenia roślinnego, okazał się skuteczny i bezpieczny. Może korzystnie konkurować z DEET. Repelenty z PMD zostały uznane przez WHO za użyteczne narzędzie zapobiegania chorobom przenoszonym przez ukąszenia.

PMD, zarejestrowany repelent ze skutecznością podobną DEET

W kwietniu 2005 roku, amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zatwierdziła dwa non-DEET komary repelenty oraz PMD. Jednak niewielu specjalistów komarów mają znajomości dogłębnej z historią i skuteczności PMD. W tym artykule znajdziecie pochodzenie i rozwój PMD jako środka odstraszającego, oryginalne dane z polowych i laboratoryjnych badań z udziałem dużej liczby osobników i porównań z DEET i innymi repelentami. Autorzy mogą stwierdzić, że CDC prawdopodobnie nie docenia wartość PMD jako alternatywa dla DEET  do zastosowań w dziedzinie zdrowia publicznego.

Badania w Tanzanii

Repelenty oparte na PMD z eukaliptusa (główny aktywny składnik p-mentano-3,8-diol) porównano z DEET. Repelenty, zastosowano do nóg i stóp, w dawkach wskazanych w znaczeniu stosowanym w praktyce dała pełną ochronę przed gryzienia przez okres od 6 do 7,75 godziny, w zależności od rodzaju preparatu, bez istotnej różnicy między PMD i DEET pod względem skuteczności i czasu trwania ochrony.

 

Bezpieczeństwo stosowania czystego PMD*

PMD jest jedną z trzech substancji pochodzenia roślinnego zarejestrowanych przez EPA Environmental Protection Agency (Agencję Ochrony  Środowiska Stanów Zjednoczonych) jako repelenty przeciw kleszczom, komarom i innym owadom. Rejestracja EPA oznacza, że ​​substancje zostały ocenione i zatwierdzone pod względem bezpieczeństwa i skuteczności.

Badanie wrażliwości ludzkiej skóry.

Badano u 110 ochotników w wieku 18-71 lat preparatem zawierającym w przybliżeniu 10% PMD. Na aplikację jednorazową użyto 0,2ml preparatu.  Zastosowano 9 aplikacji na osobę w ciągu 3 tygodni. Po 11-13 dniach przerwy zastosowano ponownie 0,2ml preparatu i skórę badano po 24 i 48 godzinach.

Spośród 106 osób (gdzie się podziały jeszcze cztery?), u żadnego nie rozwinęła się odpowiedź skórna. U jednej osoby wystąpiła wątpliwa reakcja w postaci minimalnego podrażnienia. Z kolei inna osoba miała wątpliwe odpowiedzi na dwie aplikacje.

PMD zaaplikowane na skórę, daje uczucie chłodzenia i ma delikatny, miętowy zapach.

Bezpieczeństwo stosowania u kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci.

Badanie przeprowadzone na królikach (nikt nie ośmieli się testować substancji na kobietach w ciąży i niemowlętach, stąd takich badań nie ma) wykazało, że ekspozycja skórna nie wpływa na płody.

EPA stwierdziło, że PMD przeznaczone jest do stosowania na skórę, włączając niemowlęta i dzieci.  Jednak należy zastosować dziesięciokrotny współczynnik niepewności.

Uwaga na oczy.

P-mentano-3,8-diol nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, z wyjątkiem podrażnienia oczu.

*Według EPA, na podstawie.

Wybrane badania z PMD i źródła informacji.

  1. Green synthesis of para-Menthane-3,8-diol from Eucalyptus citriodora: Application for repellent products” Metoda syntezy PMD z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego, z którego korzystam, wraz z badaniami potwierdzającymi skuteczność. Plik do pobrania ->Green_synthesis_of_para-Menthane-3_8-dio (1)
  2. Na stronie PUBCHEM znajdziemy informacje o wykorzystywaniu PMD jako repelent karaluchów i wszy oraz zastosowaniu PMD jako środek wykrztuśny. Jest też tutaj dużo ciekawych badań na temat PMD jako repelentu komarów. 

 

Jak odstraszyć komary i kleszcze naturalnie? Zrób repelent z olejkiem eterycznym z eukaliptusa cytrynowego -> przepisy na skuteczne repelenty o ponad 5-godzinnym działaniu. 

4 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

KarolinaPe
21 czerwca 2017 at 19:16

Niesamowita jest ta strona. Jestem pełna podziwu dla wiedzy i chęci dzielenia. Teraz już wszystko wiem 😉 Kilka lat temu dostaliśmy od rodziców prezent (z zagranicznych 😉 wakacji w postaci olejku eukaliptusowego. Dostaliśmy też elaborat min. o jego odstraszającym działaniu na komary. I rzeczywiście działał. Jedynym minusem było to, że biegałam ciągle za dziećmi dosmarowując je co chwilę, bo szybko przestawał działać. Jednak robiłam to, bo nie znoszę tych chemicznych repelentów. Gdy się skończył zakupiłam w aptece olejek eukaliptusowy i jakże się zdziwiłam, że nie działał w ogóle… Teraz domyślam się, że chodzi o konkretną odmianę eukaliptusa, cytrynową… Później niestety skazani byliśmy na ogólnodostępne odstraszacze, ja osobiście wolałam być pogryziona niż się nimi psikać… Jak zobaczyłam u Ciebie te fitorepelenty to byłam zachwycona. Dziś dotarła przesyłka i cieszę się jak dziecko. Będziemy się psikać bez opamiętania 😉 Zapach cudowny i jestem przekonana, że będzie działał, bo widziałam jak komary od nas odlatywały gdy smarowaliśmy się tamtym eukaliptusem. Pozdrawiam i dziękuję 🙂

iwa
2 sierpnia 2018 at 12:57

Witam,Czy są dostępne jakieś repelenty na komary i kleszcze? Nie umiem się rozeznać w sklepiku ziołowym. 🙁 Czy te olejki z eukaliptusa poddane cyklizacji również?

Pozdrawiam
Iwona

Całkiem Lubiąca Chwasty
18 sierpnia 2018 at 18:12
– In reply to: iwa

Hej Iwa,

Olejki z eukaliptusa z repelentów, nazywane bogatymi w PMD olejkami eterycznymi z eukaliptusa cytrynowego lub olejkami modyfikowanymi z eukaliptusa cytrynowego, przeszły proces cyklizacji.
Po repelenty zapraszam do kontaktu na: lubiechwasty@gmail.com

Serdeczności,
Magda

Ola
6 maja 2020 at 19:27

Polecam te repelenty od Magdy! 100% skuteczność po spryskaniu, a mam małe dziecko, które oczywiście musi iść po najwyższej trawie + plus mieszkam pod lasem. Kończymy pierwszą butlę i zamawiam następne

Leave a reply