Plama z dezodorantu magnezowego.

Ubóstwiam dezo-magnezo, tym bardziej że właśnie odkryłam, jak pozbywać się po nim przypadkowych, a niewyobrażalnie trwałych plam, z którymi nie dały sobie rady żadne proszki i płyny do prania, nawet te sklepowe.

Przez długi czas używania dezodorantu, udawało mi się uniknąć plam na jasnych tkaninach. Poplamione miejsca na ciemnych ubraniach były całkiem niewidoczne i po praniu odrobinę sztywniejsze w dotyku, więc nie zaprzątałam sobie nimi zbytnio głowy.

W końcu nadszedł taki dzień, że kropla dezodorantu padła na jasną koszulę. I nadszedł ten czas, żeby się zastanowić, jak skutecznie usunąć plamę z chlorku magnezu.

Żeby usunąć plamę, należy ją rozpuścić, a wiemy np. z przepisu na dezodorant magnezowy, że chlorek magnezu rozpuszcza się w wodzie.

Jednak płukanie w samej wodzie będzie dość uciążliwe, żeby pozbyć się plamy. Przydałoby się coś, co zmniejszy napięcie powierzchniowe wody i pomoże wymyć chlorek magnezu z tkaniny.

Najlepiej sprawdzi się w tym celu każdy detergent, który nie jest mydłem. Może to być łagodny dla skóry detergent typu glukozyd decylowy, czy betaina kokosowa.

Sposób mniej eko, ale za to szeroko dostępny, to użycie wyrobu mydłopodobnego, który nie jest mydłem.  Zazwyczaj takie specyfiki można znaleźć w publicznych toaletach, a nawet dostać w cenie noclegu w hotelu.  Nada się niby-mydło do rąk, szampon z SLS itp.

Do pomocy w wymyciu chlorku magnezu z tkaniny, może przydać się również sklepowy płyn do mycia naczyń.

A czego nie używać do usuwania chlorku magnezu z tkaniny? Na pewno mydła ani niczego, co ma mydło w składzie.

W połączeniu chlorku magnezu i mydła powstaje nierozpuszczalna w wodzie maź. W efekcie tkanina jest bardziej zanieczyszczona niż była przed mydlaną próbą.

Dlatego przy plamach z chlorku magnezu nie sprawdzi się również eko żel do prania  ani ekspresowa pasta piorąca. Również sklepowe proszki i żele do prania zawierają w swoim składzie mydło i tak samo reagują z chlorkiem magnezu, pozostawiając plamy.

 

Share your thoughts