Oleum Foeniculi – Olejek koprowy

Olejek koprowy (Oleum Foeniculi) otrzymuje się przez destylację z parą wodną owoców kopru włoskiego (Foeniculum vulgae) i jest bezbarwną lub żółtawą cieczą o swoistym anetolowym zapachu, ponieważ w swoim składzie zawiera ponad 50% anetolu, który odpowiada również za słodki smak olejku. Natomiast za późniejsze odczucie smaku gorzkawego i lekko palącego odpowiedzialny jest drugi charakterystyczny dla olejku anyżowego składnik – fenchon.
Ponadto w olejku w małej ilości występują substancje związane z anetolem, m.in. charakterystyczny składnik fenikulina oraz terpeny: alfa-pinen 1,8-4,7%, limonen do 2,5%, metylochawikol i in.
Wskazania – nieżyty górnych dróg oddechowych, wzdęcia, kolki.
Olejek koprowy działa wykrztuśne, sekretolityczne, wiatropędne, nieznacznie uspokajająco i wywiera wpływ spazmolityczny w obrębie układu pokarmowego oraz wykrztuśny. Polecany jest do stosowania w nieżytach górnych dróg oddechowych, wzdęciach i kolkach. Służy do otrzymywania Agua Foeniculi, i jest składnikiem tabletek Calmagina, kropli Elixir Glycyrrhiza, proszku troistego oraz syropu Sirupus Pini compositus.
Olejek jest wykorzystywany zewnętrznie ze względu na działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe, przeciwgnilne oraz przeciwzapalne.