Olejki eteryczne

Olejki eteryczne (Olea aetherea) to fizjologiczne wydaliny roślin o charakterystycznym zapachu, zlokalizowane we włoskach gruczołowych oraz w komórkach, zbiornikach i przewodach olejkowych. U nielicznych gatunków olejki eteryczne magazynowane są w postaci emulsji bezpośrednio w protoplazmie komórki.
Olejki są zazwyczaj mieszaninami szeregu związków. Mieszaniny te charakteryzuje lotność z parą wodną, nierozpuszczalność lub bardzo słaba rozpuszczalność w wodzie oraz rozpuszczalność w etanolu i lipofilowość.
Składnikami olejków eterycznych są węglowodory, alkohole, estry, fenole, etery, aldehydy, ketony, kwasy związane estrowo. Większość składników olejków stanowią związki terpenowe i aromatyczne.
Olejki świeżo po oddestylowaniu posiadają bardzo silny zapach i zazwyczaj są bezbarwne lub jasnożółte, chociaż występują również olejki barwy brunatnej, ciemnoniebieskiej, fioletowej, zielonej, a nawet czerwonej. Pod wpływem powietrza, światła i temperatury zachodzą w olejkach procesy m.in. utleniania i polimeryzacji, które powodują stopniową utratę zapachu oraz gęstnienie i ciemnienie olejków.
Większość olejków eterycznych w temperaturze pokojowej posiadają konsystencję płynną, oleistą. Niektóre z olejków, jak np. Menthae piperitae oleum, po ochłodzeniu wydzielają masy krystaliczne. Inne, jak np. Ol. Rosae rozdzielają się na warstwę płynną (elaopten) i warstwę stałą (stereopten) już w temperaturze pokojowej.
Gęstość olejków eterycznych jest zazwyczaj niższa od jedności. Wyjątkiem jest m.in. olejek goździkowy.
Olejki eteryczne są też optycznie czynne. Ta właściwość jest wypadkową skręcalności występujących w olejku związków czynnych optycznie.

Oleum Foeniculi – Olejek koprowy
Oleum Pini sylvestris -Olejek sosnowy
Oleum Lavendulae- Olejek lawendowy
Oleum Eucalypti- Olejek eukaliptusowy
Olejek Tymiankowy- Oleum Thymi
Oleum Juniperi- Olejek jałowcowy
Oleum Menthae piperitae -Olejek miętowy
Oleum Sinapis-Olejek gorczyczny
Oleum Carvi- Olejek kminkowy
Oleum Citri- Olejek cytrynowy