Mydło Paleo czy/czyli Sapo medicatus?

Dowiaduję się, że przypadł Wam do gustu przepis na mydło Paleo, który zamieściłam pół roku temu na dawnym blogu. Także cenię sobie to mydło. Uwielbiam je za delikatną, kremową pianę, prostotę i niski koszt wykonania.

Zaskoczył mnie dodatkowy szereg zalet, o których poprzednio nie wiedziałam. Mianowicie składniki mydła Paleo pokrywają się z ingrediencjami mydła leczniczego (łac. Sapo medicatus) wymienionego w Farmakopei Polskiej jako składnik preparatów farmaceutycznych.

Psst. Famakopea jest kodeksem aptecznym, urzędowym spisem i opisem leków oraz surowców dopuszczalnych w danym kraju.

Farmakopea Polska VI :                                                                                                                Mydło lecznicze (łac. Sapo medicatus) – biały lub żółty proszek, rozpuszczalny w wodzie i gorącym etanolu. Roztwór pieni się przy wytrząsaniu. Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Ogrzewa się do zmydlenia, a następnie wysala chlorkiem sodu z dodatkiem węglanu sodu. Mydło przemywa się wodą, wyciska w płótnie, kroi na plasterki i suszy, a następnie proszkuje. Mydło lecznicze stosuje się do sporządzania preparatów farmaceutycznych, takich jak maści i mazidła.

Technologia wytwarzania Sapo medicatus różni się od prezentowanego wcześniej przepisu, ale po wyjaśnieniu spostrzeżecie, że mydło Paleo jest o wiele bardziej pielęgnującym wyrobem niż oryginalne mydło lecznicze.

’Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego.’

Do Sapo medicatus dodawany jest etanol, ponieważ przyśpiesza reakcję zmydlania tłuszczy wodorotlenkiem sodu. Dodatkowo cały proces dynamizuje ogrzewanie. Następnie zmydlone tłuszcze są wysalane poprzez dodanie chlorku sodu i węglanu sodu. W efekcie procesu wysalania mydło oddziela się od wody, gliceryny i nadmiaru wodorotlenku. Następnie mydło suszy się i proszkuje.

Z kolei mydło Paleo otrzymuje się poprzez wmieszanie roztworu wodorotlenku sodu (ługu) do stopionej mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Następnie masa zostaje przelana do form na czas zmydlania. Później, po stężeniu mydło jest wyjmowane z form i leżakowane do uzyskania pH odpowiedniego dla skóry.

Podsumowując różnice, Sapo medicatus jest mydłem niewymagającym leżakowania w przeciwieństwie do mydła Paleo. Za to Paleo zawiera glicerynę, która nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.

A jak zrobić samemu mydło Paleo?

Oto przepis:

  • woda – 209g
  • wodorotlenek sodu – 92g
  • smalec wieprzowy – 600g
  • olej rzepakowy – 95g

* ewentualnie: 20g ulubionego olejku eterycznego

Sposób wykonania, metody udoskonalania i przyśpieszania dojrzałości mydła   przedstawiam w poście o czteroskładnikowym mydle roślinnym.

 

9 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Julia Ogrodniczek
18 grudnia 2017 at 20:20

Lubie Twoją stronke 🙂 Ciekawe mydlarskie odkrycia. Czy jest coś czym mogła bym zamienić smalec wieprzowy, chodzi mi o jakiś roślinny zamiennik. 🙂

Całkiem Lubiąca Chwasty
25 grudnia 2017 at 20:17
– In reply to: Julia Ogrodniczek

Dziękuję za miłe słowa.
Dobrym, roślinnym zamiennikiem smalcu wieprzowego w mydlarstwie jest masło shea. Nadaje mydłu bardzo podobne właściwości: twardość, kremowość i właściwości pielęgnacyjne.
Należy wziąć pod uwagę, że odrobinę różni się liczbą zmydlania, więc przy zamianach w recepturach smalcu na masło shea, trzeba na nowo obliczyć dokładną ilość wodorotlenku.

EWIS
28 marca 2019 at 13:24

Mam kilka pytań:
1. Czy dobrze zrozumiałam że robi się je wg. przepisu na 4-składnikowe roślinne?
2. Czy w tej recepturze mogę zamienić wodorotlenek sodu na potasu (i jaką ilość) i jaki jest wtedy sposób robienia?
3. Czy w przepisie na szybkie mydło kokosowe gospodarcze można olej kokosowy zamienić na smalec i jeśli tak to czy coś się zmieni w recepturze?

Całkiem Lubiąca Chwasty
12 kwietnia 2019 at 19:38
– In reply to: EWIS

1. Mydło Paleo wykonaj wg metody podanej we wpisie o 4-składnikowym mydle roślinnym.
2. Potrzebujesz o wiele więcej KOH niż NaOH do zmydlenia tej samej ilości tłuszczu. Co chcesz osiągnąć zmianą wodorotlenku? Od tego zależy sposób wykonywania.
3. Możesz zamienić olej kokosowy na smalec, tylko ta zmiana pociąga za sobą zmianę nie tylko modyfikację ilości wodorotlenku, ale też parametrów mydła. Niestety, na niekorzyść w przypadku chęci wykonania mydła gospodarczego. Mydło ze smalcu będzie słabiej się pieniło, gorzej czyściło i szybciej zjełczeje.
Do obliczeń polecam kalkulatory mydlane. Dostępne w sieci w wielu wersjach.

krynia
12 maja 2020 at 23:36

Magda, właśnie zaplanowałam „mydlany start”, mam tylko jedno pytanie: w tekście piszesz, że Paleo zawiera glicerynę, ale w składnikach jej nie zauważyłam. Pytam więc na wszelki wypadek, czy to przeoczenie, czy też gliceryny nie ma? Dziękuję za ogrom informacji, pozdrawiam

Całkiem Lubiąca Chwasty
13 maja 2020 at 10:16
– In reply to: krynia

Gliceryna powstaje w procesie hydrolizy tłuszczów przez ług.
Nie trzeba jej dodawać, żeby była w mydle 🙂

krynia
13 maja 2020 at 17:41

Dzięki za informację. Od jutra ruszam do mydlanych robót…

Anita
23 lutego 2022 at 20:29

Czy można użyć przefiltrowanego na gorąco smalcu po pączkach? Czy to ma znaczenie?

Całkiem Lubiąca Chwasty
2 marca 2022 at 21:37
– In reply to: Anita

Do mydła wciąż się nada 🙂

Leave a reply