Higiena jamy ustnej. Trwały i prosty płyn do płukania ust – tutorial.
Smaczny, zdrowy i trwały płyn do płukania ust? To proste. Przedstawiam tutorial z przepisem-bazą:do autorskiej modyfikacji. Składniki dobierz swobodnie. Kieruj się upodobaniem i tym, co akurat gości na Twojej półce. Płyn do płukania ust, którego używam na co dzień wybitnie dobrze smakuje. Jest chłodząco-odświeżająco-miętowo-słodki! Wystarczy 15ml, żeby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, a trwałość płynu z mojego przepisu to więcej niż 2 miesiące w tem. pokojowej.
Mój przepis:
- 300ml hydrolatu wrotyczowego
- 18g mydła potasowego Oliwkowo-Lnianego. Mydło w płynie do płukania ust nie tylko zastępuje cukrowe detergenty, ale i pomaga przywrócić zasadowe pH w jamie ustnej.
- 100g ksylitolu
- 10g olejku eterycznego eukaliptusowego. Lubię go za działanie odkażające i niwelujące zapachy. Skutecznie niszczy wiele rodzajów bakterii, grzybów, bakterii. Działa też przeciwgnilnie i można go użyć w większej ilości, ponieważ należy do tych łagodniejszych olejków eterycznych, które zdarza mi się używać bez rozcieńczenia na skórę.
- 2,5g olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Ten olejek również pomaga zadbać o świeży oddech. Działa silnie antyseptycznie, chłodząco i znieczulająco, dlatego w płynie jest go odpowiednio mniej.
Po jakie składniki można sięgnąć, gdy brak tych wyżej, przeze mnie wymienionych? Zerknij na swoją półkę i dobierz produkty, które równie dobrze wkomponują się w płyn do płukania ust. Pomoże w tym bazowy przepis do autorskiej modyfikacji:
- Weź 300ml świeżego hydrolatu. W swoim płynie do płukania ust możesz użyć tego hydrolatu,który najbardziej lubisz. W sezonie letnim na mojej półce jest w czym przebierać. Otrzymuję na świeżo hydrolat szałwiowy, miętowy, wrotyczowy, lawendowy, tymiankowy, borowinowy i rumiankowy. Przyznam, że najmilszy w płynie do płukania ust jest mi hydrolat wrotyczowy, o silnym, przyjemnie odświeżającym, kamforowym zapachu.
* Hydrolat możesz zastąpić naparem lub odwarem z ulubionej rośliny , jednak płyn do płukania ust nie będzie już trwały.
*A aby stworzyć trwały płyn do płukania ust bez hydrolatu, weź 150ml wódki i 150ml wody. Zalej roztworem wybrany, niefarbujący materiał roślinny i doprowadź do wrzenia pod przykryciem. Odcedź i użyj w płynie do płukania ust zamiast hydrolatu.
- Dodaj 18g potasowego mydła Lniano-Oliwkowego. Wybrałam to mydełko, ponieważ jest jednym z najsmaczniejszych z mojej mydlanej kolekcji. Ogólnie mydła mają różne smaki, które zależą od użytych składników i ich proporcji. Niektóre mydła są ostre [to te z olejem kokosowym], inne są gorzkie [np.z ol. neem]. Wybierz takie mydełko, które Ci smakuje i w swoim składzie nie zawiera dodatkowej gliceryny i cukru [częsty dodatek dla poprawy piany]. A jeżeli masz ochotę samodzielnie wykonać mydło Lniano-Oliwkowe, daj znać, mam je w Pakiecie Ośmielającym Początkującego Mydlarza.
- Odważ 100g ksylitolu. Ma słodki smak i wywołuje przyjemne uczucie chłodzenia w jamie ustnej. Ostatnio trochę głośno o jego przeciwpróchniczych właściwościach, ale w sumie nie znalazłam badań, które jasno by na to wskazywały. Pewne jest to, że ksylitol to alkohol cukrowy i nie ma negatywnego działania na zęby, czyli ogólnie warto go używać jako słodzik zastępujący cukier. Samodzielnie zadecyduj, czy potrzebujesz go w swojej higienie jamy ustnej. Przyjemny smak zachęca dzieci do higieny, więc w moim płynie z niego nie rezygnuję.
- Dodaj 10g olejku eterycznego eukaliptusowego lub taką samą ilość łagodniejszych dla skóry olejków eterycznych. Może to być olejek cedrowy, niaouli, sandałowy.
- 2,5g olejku eterycznego z mięty pieprzowej lub innego olejku eterycznego. W takiej proporcji, bez ryzyka poparzeń można dodać np. olejku eterycznego lawendowego, drzewa herbacianego, may-chang, z drzewa różanego. A do ilości 1g na podane proporcje płynu, można użyć np.:olejku eterycznego goździkowego, z białego tymianku, czy golteriowego (wintergreen).
Sposób wykonania jest prosty:
1)Odmierz składniki.
2)Hydrolat, ksylitol i mydło umieść w o wiele większym naczyniu, a następnie zmiksuj i delikatnie podgrzej, żeby mydło szybciej się rozpuściło.
3)Po ostygnięciu i opadnięciu piany dodaj odmierzoną ilość olejków eterycznych.
4)Delikatnie zamieszaj.Olejek eteryczny w podanych proporcjach połączy się z płynem, dlatego nie ma konieczności wstrząsania przed każdym użyciem.
- O olejku eterycznym eukaliptusowym:
- O olejku eterycznym goździkowym i z mięty pieprzowej:
13 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
Madziu możesz podać przepis na smaczną pastę do zębów?
I działa też przeciwzapalnie?
Chętnie, postaram się 🙂
Witam, jakie przetłuszczenie musi mieć mydełko lniano-oliwkowe do pasty bądź płynu do jamy ustnej? pozdrawiam:-)
Moje ma 10% SF, ale Twoje mydełko nie musi być koniecznie lniano-oliwkowe 🙂
Witaj 🙂
W jakiej proporcji dajesz olej lniany i oliwę do wyrobu tego mydełka?
Hej, 42% olej lniany i 58% oliwa z oliwek.
Dziękuję bardzo 🙂
Dzień dobry Czy mydło w składzie tego płynu jest niezbędne ?
Bez mydła lub innego środka myjącego płyn nie będzie się pienił. Jednak to nie jest najważniejsze w płynie do płukania ust. Można zrobić nalewkę ziołową lub rozpuścić olejki eteryczne w spirytusie i odpowiednio rozcieńczyć.
Właściwie możliwości jest tak wiele, że bezmydlany płyn do płukania ust zapisuję sobie w szkicach i obiecuję rozwinąć ten temat.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
a czy zamiast mydła potasowego użyć można glukozydu decylowego? 🙂
Aniu, wydaje mi się, że płyn będzie wtedy bardzo niesmaczny.