Loading cart contents...
F L O B A F E N – mydlana czerwień z kory i korzeni.
Flobafeny
- To związki zwane czerwienią garbnikową, czerwienią korową, czerwienią pięciornikową czerwienią chmielową, czerwienią rataniową o kolorze czerwonobrunatnym.
- Nie są rozpuszczalne w wodzie, ale za to rozpuszczalne w alkaliach. Ta właściwość z pewnością zainteresuje mydlarzy. Alkaliczny, czyli zasadowy jest w mydlarstwie ług, więc to w nim flobafenowe surowce wydadzą swoją czerwonobrunatną barwę.
- Dlatego chcąc wykorzystać flobafeny do barwienia mydła, należy rozdrobniony surowiec flobafenowy (kora, korzenie) umieścić w gorącym ługu, następnie przecedzić i połączyć z tłuszczami. (Trzeba się liczyć ze stratą części ługu, którego nie będzie się już dało wycisnąć z surowca, lub przygotować większą ilość ługu i uzupełnić do żądanej ilości)
- Mydło z wykorzystaniem odwaru z kłącza pięciornika na niemieckojęzycznym forum mydlarskim. [Odwar z kłącza zamiast wody do rozpuszczenia NaOH.]
- Flobafeny powstają przez polimeryzację flabotanin (garbników katechinowych).
- Do polimeryzacji dochodzi podczas suszenia i dłuższego przechowywania surowców.
- Wszystkie kory stosowane w farmacji (oprócz kory mydłoki Cortex Quillaiae) zawierają flobafeny.
- Więcej flobafenów znajdziemy w korze starszych gałęzi drzew.
- Również powolne i niedokładne suszenie surowców garbnikowych obniża zawartość garbników, powodując ich rozpad i tworzenie się flobafenów.
- Kłącze pięciornika zawiera 15-20% garbników, zwanych kwasem pięciornikowym, które przy stapianiu z wodorotlenkiem potasowym daje kwas protokatechowy i floroglucynę (flobotaniny)
- Kwas protokatechowy należy do związków fenolowych i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.
- „Mechanizm działania prewencyjnego kwasu protokatechowego opiera się na jego własnościach przeciwutleniających, tj. hamowaniu generacji wolnych rodników, zdolności do ich zmiatania oraz zwiększania aktywności katalitycznej endogennych enzymów uczestniczących w neutralizacji wolnych rodników.” źródło.
- Kwas protokatechowy przenika przez warstwę skóry, dlatego może hamować reakcje utleniania w ludzkiej skóry. –Źródło.
- Z kolei floroglucyna jest składnikiem czynnym w przeciwzmarszczkowych kremach firmy L’OREAL. O floroglucynowych surowcach w fitoterapii na blogu dr Różańskiego.
- Flobafeny zawierają w największej ilości surowce garbnikowe. W krajowych roślinach znajdziemy flobafeny:
- w korze: dębu (Cortex Quercus) , wiązu (Cortex Ulmi),
- w częściach podziemnych roślin:
- w kłączu: siedmiopalecznika błotnego (Comarum palustre), pięciornika (Rhizoma Tormentillae), wężownika (Rhizoma Bistortae), rzewienia (Rhioma Rhei)
- w korzeniu: ratanii, czyli pastwinu (Radix Ratanhiae)
- w zielu: dziurawca (Herba Hyperici)
- w starszych liściach,
- szyszkach chmielu oraz w lupulinie (gruczołach pokrywających szyszki chmielowe). W tym wypadku flobafeny zyskały nazwę czerwieni chmielowej.