Ekspresowa receptura: mydlany płyn do mycia naczyń
Uniwersalne mydło gospodarcze kokosowe w płynie można w mgnieniu oka przeobrazić w niepozostawiający osadu, aromatyczny płyn do mycia naczyń o niezwykle praktycznej, gęstej konsystencji.
Uniwersalność mydła gospodarczego w płynie polega na możliwości wykorzystania w celu czyszczenia różnych powierzchni, prania w nim tkanin (ilości mydła na pranie ręczne/automatyczne i wiele innych ciekawych informacji o tym mydle) czy też użycia go jako bazy bardziej złożonego środka do prania w pralkach automatycznych — aromatycznej pasty piorącej (wpis z recepturą w przygotowaniu).
Wykonanie z tego mydła płynu do mycia naczyń to kwestia zmieszania składników w odpowiedniej kolejności.
Wystarczy łyżka, waga i naczynie mieszczące całą planowaną porcję płynu.
kolejność dodawania | Nazwa składnika | Zawartość procentowa [%] składnika w preparacie |
1 | olejek eteryczny goździkowy | 0,25 |
olejek eteryczny sosnowy | 0,25 | |
olejek eteryczny lawendowy | 0,5 | |
2 | uniwersalne mydło gospodarcze w płynie (kokosowe) | 50 |
3 | betaina kokamidopropylowa (kokosowa) (30% roztwór wodny*) | 49 |
- Olejki eteryczne umieść w naczyniu, w którym pomieścisz całą porcję wykonywanego preparatu.
- Następnie w olejki eteryczne wmieszaj stopniowo uniwersalne mydło gospodarcze w płynie (kokosowe). Na tym etapie mydło troszeczkę zgęstnieje. Olejek eteryczny goździkowy ma właściwości zagęszczające mydło, a to za sprawą fenoli zawartych w tym olejku; głównie eugenolu.
- W mydło z olejkami eterycznymi stopniowo wmieszaj betainę kokamiodpropylową, która, choć ma postać płynną, to dodana do mydła, nada mu żelową konsystencję. Początkowo z dużą ilością bąbelków, a w efekcie- postać gęstego, przejrzystego płynu.
W celu zapobiegania pozostawania mydlanego osadu na naczyniach przy myciu w twardej wodzie, w recepturze stosujemy dodatkowy środek powierzchniowo czynny, którym jest betaina kokosowa, zazwyczaj stosowana w ekologicznych preparatach myjących typu szampony, żele pod prysznic, płyny do higieny intymnej itp.
Betaina wzmacnia i stabilizuje pianę, a do tego działa w szerokim zakresie pH, dlatego w towarzystwie mydła nie traci swoich właściwości myjących. Do tego zagęszcza nam cały układ, tworząc gęstą, niemalże żelową konsystencję.
*W handlu najczęściej można ją spotkać w postaci 30% roztworu wodnego, choć często nie ma tej informacji w opisie produktu. Przed zakupem polecam zajrzeć do karty charakterystyki.
Co się dzieje z olejkami eterycznymi?
Reagują z mydłem, dlatego po mieszance olejku goździkowego z sosnowym i lawendowym, nie spodziewajcie się zapachu wigilijnego kompotu z zmieszanego z wonią choinki i babcinej szafy.
Olejek eteryczny goździkowy traci na swoim ostrym, korzennym zapachu i zyskuje na rześkiej słodyczy, trochę jakby owocowej.
A olejek eteryczny lawendowy, choćby pochodził z najbardziej kamforowej, pozbawionej specyficznej, lawendowej słodyczy, po której jest rozpoznawalny nawet przez laików, to w reakcji z mydłem właśnie tej typowej słodyczy nabiera. Efekt cudny.
Natomiast zmiana aromatu olejku eterycznego sosnowego jest mało wyczuwalna przy tak wyraźnych modyfikacjach w reszcie e.o. użytych w płynie, jednak w próbach na pojedynczych olejkach eterycznych łączonych z ługiem zaobserwowałam, że olejek eteryczny sosnowy ostrości zapachu, ale staje się bardziej żywiczny, nabiera trwałości.
Zainteresowanych zmianami zapachów olejków eterycznych w kontakcie z ługiem sodowym odsyłam do poniższego postu. Staram się, jak mogę, ale wierzcie, trudno opisywać zapachy.
8 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
Własnie zaopatruję się we wszystkie potrzebne składniki, zastanawia mnie tylko czas przydatności do użycia. Jaką ilość mogę wykonać na raz? Czy ten płyn może sobie taki gotowy czekać … nie umiem nawet określić jego wydajności, a więc i średniego planowanego zużycia 😉 Z góry dziękuję i przybijam piątkę za kawał dobrej roboty – fajnie się czyta, wszystko jasne i niepozostawiające wątpliwości, nawet dla chemicznych żółtodziobów. Pozdrawiam!
Dziękuję za miły komentarz.
Data ważności użytej betainy kokamidopropylowej będzie datą ważności płynu, jeżeli mydło gospodarcze kokosowe będzie świeże.
Czy zamiast olejków mogę dodać w tych samych ilościach gliceryt??
Możesz. A czemu ma służyć ta zamiana?
Wykorzystaniu glicerytów, które wykonałam! 😀
Czy można wykonać płyn bez użycia olejków eterycznych?
Można, tylko bez olejków eterycznych ma specyficzny zapach. Jak dla mnie niemiły i preferuję wersję z olejkami eterycznymi.
Zainteresowało mnie w oparciu o jaki mechanizm betaina kokosowa zapobiega powstawaniu osadu mydlanego w twardej wodzie? Mam w domu bardzo twardą wodę i póki co robiłem płyny do naczyń na bazie płynnych mydeł potasowych z dodatkiem węglanu sodu. Soda zapobiega tworzeniu się osadu mydlanego (i ten mechanizm rozumiem), ale jest dość drażniąca dla skóry i zastąpienie jej betainą brzmi kusząco. Będę wdzięczny za trochę teorii odnośnie działania betainy 🙂