Ekspresowa receptura: mydlany płyn do mycia naczyń

Uniwersalne mydło gospodarcze kokosowe w płynie można w mgnieniu oka przeobrazić w niepozostawiający osadu, aromatyczny płyn do mycia naczyń o niezwykle praktycznej, gęstej konsystencji.

Uniwersalność mydła gospodarczego w płynie polega na możliwości wykorzystania w celu czyszczenia różnych powierzchni, prania w nim tkanin (ilości mydła na pranie ręczne/automatyczne i wiele innych ciekawych informacji o tym mydle) czy też użycia go jako bazy bardziej złożonego środka do prania w pralkach automatycznych —  aromatycznej pasty piorącej (wpis z recepturą w przygotowaniu).

Wykonanie z tego mydła płynu do mycia naczyń to kwestia zmieszania składników w odpowiedniej kolejności.

Wystarczy łyżka, waga i naczynie mieszczące całą planowaną porcję płynu.

kolejność dodawania Nazwa składnika Zawartość procentowa [%] składnika w preparacie
1 olejek eteryczny goździkowy 0,25
olejek eteryczny sosnowy 0,25
olejek eteryczny lawendowy 0,5
2 uniwersalne mydło gospodarcze w płynie (kokosowe) 50
3 betaina kokamidopropylowa (kokosowa) (30% roztwór wodny*) 49

  1. Olejki eteryczne umieść w naczyniu, w którym pomieścisz całą porcję wykonywanego preparatu.
  2. Następnie w olejki eteryczne wmieszaj stopniowo uniwersalne mydło gospodarcze w płynie (kokosowe). Na tym etapie mydło troszeczkę zgęstnieje. Olejek eteryczny goździkowy ma właściwości zagęszczające mydło, a to za sprawą fenoli zawartych w tym olejku; głównie eugenolu.
  3. W mydło z olejkami eterycznymi stopniowo wmieszaj betainę kokamiodpropylową, która, choć ma postać płynną, to dodana do mydła, nada mu żelową konsystencję. Początkowo z dużą ilością bąbelków, a w efekcie- postać gęstego, przejrzystego płynu.

W celu zapobiegania pozostawania mydlanego osadu na naczyniach przy myciu w twardej wodzie, w recepturze stosujemy dodatkowy środek powierzchniowo czynny, którym jest betaina kokosowa, zazwyczaj stosowana w ekologicznych preparatach myjących typu szampony, żele pod prysznic, płyny do higieny intymnej itp.

Betaina wzmacnia i stabilizuje pianę, a do tego działa w szerokim zakresie pH, dlatego w towarzystwie mydła nie traci swoich właściwości myjących. Do tego zagęszcza nam cały układ, tworząc gęstą, niemalże żelową konsystencję.

*W handlu najczęściej można ją spotkać w postaci 30% roztworu wodnego, choć często nie ma tej informacji w opisie produktu. Przed zakupem polecam zajrzeć do karty charakterystyki.

 

Co się dzieje z olejkami eterycznymi?

Reagują z mydłem, dlatego po mieszance olejku goździkowego z sosnowym i lawendowym, nie spodziewajcie się zapachu wigilijnego kompotu z zmieszanego z wonią choinki i babcinej szafy.

Olejek eteryczny goździkowy traci na swoim ostrym, korzennym zapachu i zyskuje na rześkiej słodyczy, trochę jakby owocowej.

A olejek eteryczny lawendowy, choćby pochodził z najbardziej kamforowej, pozbawionej specyficznej, lawendowej słodyczy, po której jest rozpoznawalny nawet przez laików, to w reakcji z mydłem właśnie tej typowej słodyczy nabiera. Efekt cudny.

Natomiast zmiana aromatu olejku eterycznego sosnowego jest mało wyczuwalna przy tak wyraźnych modyfikacjach w reszcie e.o. użytych w płynie, jednak w próbach na pojedynczych olejkach eterycznych łączonych z ługiem zaobserwowałam, że olejek eteryczny sosnowy ostrości zapachu, ale staje się bardziej żywiczny, nabiera trwałości.

Zainteresowanych zmianami zapachów olejków eterycznych w kontakcie z ługiem sodowym odsyłam do poniższego postu. Staram się, jak mogę, ale wierzcie, trudno opisywać zapachy.

MYDLANE EKSPERYMENTY – NOTATKA O ZMIANACH ZAPACHÓW OLEJKÓW ETERYCZNYCH POD WPŁYWEM SILNYCH ZASAD, CZYLI JAK OLEJKI ETERYCZNE ZMIENIAJĄ SIĘ W MYDLE.

 

 

8 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Kejti
11 listopada 2018 at 16:06

Własnie zaopatruję się we wszystkie potrzebne składniki, zastanawia mnie tylko czas przydatności do użycia. Jaką ilość mogę wykonać na raz? Czy ten płyn może sobie taki gotowy czekać … nie umiem nawet określić jego wydajności, a więc i średniego planowanego zużycia 😉 Z góry dziękuję i przybijam piątkę za kawał dobrej roboty – fajnie się czyta, wszystko jasne i niepozostawiające wątpliwości, nawet dla chemicznych żółtodziobów. Pozdrawiam!

Całkiem Lubiąca Chwasty
11 listopada 2018 at 19:17
– In reply to: Kejti

Dziękuję za miły komentarz.
Data ważności użytej betainy kokamidopropylowej będzie datą ważności płynu, jeżeli mydło gospodarcze kokosowe będzie świeże.

JankaFlora
29 listopada 2018 at 01:16

Czy zamiast olejków mogę dodać w tych samych ilościach gliceryt??

Całkiem Lubiąca Chwasty
6 grudnia 2018 at 15:14
– In reply to: JankaFlora

Możesz. A czemu ma służyć ta zamiana?

JankaFlora
20 grudnia 2018 at 17:24

Wykorzystaniu glicerytów, które wykonałam! 😀

Ania
9 listopada 2019 at 22:38

Czy można wykonać płyn bez użycia olejków eterycznych?

Całkiem Lubiąca Chwasty
2 grudnia 2019 at 22:48
– In reply to: Ania

Można, tylko bez olejków eterycznych ma specyficzny zapach. Jak dla mnie niemiły i preferuję wersję z olejkami eterycznymi.

Lewy
16 września 2020 at 17:31

Zainteresowało mnie w oparciu o jaki mechanizm betaina kokosowa zapobiega powstawaniu osadu mydlanego w twardej wodzie? Mam w domu bardzo twardą wodę i póki co robiłem płyny do naczyń na bazie płynnych mydeł potasowych z dodatkiem węglanu sodu. Soda zapobiega tworzeniu się osadu mydlanego (i ten mechanizm rozumiem), ale jest dość drażniąca dla skóry i zastąpienie jej betainą brzmi kusząco. Będę wdzięczny za trochę teorii odnośnie działania betainy 🙂

Leave a reply