Ekspresowa i hypoalergiczna Pasta Piorąca -TUTORIAL
Zdrowa, szybka i tania w wykonaniu, a do tego zawsze się udaje.
Robi się ekspresem. Wystarczy 5 minut, aby przygotować zapas na około 50 prań.
Łatwość w dozowaniu.
Na 5-6kg zabrudzonego prania wystarczy płaska łyżka stołowa pasty, czyli 15-20ml. Dozowanie jest maksymalnie proste. Otwórz słoik, nabierz pastę i włóż odpowiednią porcję do bębna pralki automatycznej, razem z brudnym praniem.
Składniki pasty.
- Mydło gospodarcze z zerowym przetłuszczeniem 0% [Dzięki zerowemu procentowi przetłuszczenia, nie ma obawy, że nadmiar tłuszczu z mydła będzie się osadzał na częściach pralki. Do mydła z przeznaczeniem prania w pralce używam oleju rzepakowego. Zmydlony olej ma małą zdolność wytwarzania piany i ten parametr jest jego ogromną zaletą. Pralki nie lubią się z dużą ilością bąbelków, szczególnie te nowsze. Mimo wszystko, mydełko pierze i odplamia bardzo skutecznie.] Takie mydło możesz zrobić samodzielnie [przepis] lub jeśli nie masz czasu/warunków do zrobienia, napisz do mnie. Zawsze robię większą ilość.
- Boraks, czyli proszek czyszczący i dezynfekujący o pochodzeniu mineralnym. W przyrodzie występuje w skałach osadowych. Krystalizuje z jezior boranowych. Ciekawostką jest, że dawniej używano go wewnętrznie w leczeniu stawów. Dziś to uniwersalny i ekologiczny odkażacz, odwaniacz i odstraszacz robaczków. W Paście Piorącej korzystam z jego odplamiających i wybielających właściwości. Co ważne, jest bezpiecznym środkiem do prania kolorowych tkanin.Skutecznie i bezpiecznie usuwa plamy po kawie, winie i herbacie. W sklepie z odczynnikami chemicznymi wybierz boraks jakości czystej lub czystej do analiz.
- Węglan sodu (soda kalcynowana, lekki węglan sodu).Sodę kalcynowaną można uzyskać przez podgrzewanie sody oczyszczonej np. w piekarniku. Jest silniejszym środkiem myjącym niż soda oczyszczona. Skutecznie myje i zmiękcza wodę. . W sklepie z odczynnikami chemicznymi wybierz węglan sodu jakości czystej lub czystej do analiz.
- Woda. W przepisie służy do stworzenia konsystencji wygodnej w przechowywaniu i dozowaniu pasty. Możesz użyć takiej z kranu.
- Ulubiony olejek eteryczny, jeśli chcesz, żeby pachniało. Jednak pamiętaj, że niektóre naturalne olejki eteryczne są silnymi alergenami. Bez olejków Pasta Piorąca jest hypoalergiczna. Olejki eteryczne są lotne z parą wodną, więc ubrania pachną najintensywniej w trakcie suszenia.
Potrzebny sprzęt:
- Dwie ręce z parą rękawiczek. Przy dłuższym kontakcie z pastą mięknie skóra i paznokcie, ale nie martw się zbytnio, gdy na Ciebie przypadkowo chlapnie.
- Łyżka do nabierania mydła i dosypywania proszków.
- Słoik 1000ml do mieszania i przechowywania pasty.
- Blender z ostrzem i zamienną końcówką miksującą.
- Słoik 235ml po mydle gospodarczym do odmierzania proporcji.
Proporcje na około 50 prań.
Optymalna ilość składników, którą z łatwością przyrządzisz i przechowasz w jednym 1000ml słoiku:
- Mydło gospodarcze –235ml
- Woda – 235ml
- Boraks- 235ml
- Ulubiony olejek eteryczny- 15g
- Węglan sodu –235ml
Instrukcja krok po kroku:
Umieść mydło i chłodną wodę w litrowym słoiku.Wsyp boraks i od razu zblenduj całość.
Opcjonalnie: dodaj wybrany olejek eteryczny i zblenduj. Do tego samego słoika wsyp porcję węglanu sodu i dokładnie wymieszaj mikserem do jednolitej konsystencji. Gotowe!
Gdy pasta po paru godzinach nieco zgęstnieje, bardziej będzie przypominała krem z sernika na zimno, [ale z takiego jeszcze niechłodzonego sernika] niż śmietanę. Z powodu walorów estetycznych pastę należy chronić przed zjedzeniem lub użytkowaniem kosmetycznym, w roli kremu pielęgnacyjnego.
AKTUALIZACJA
Pasta Piorąca II – hypoalergiczny, skoncentrowany i ekologiczny detergent do prania w pralkach
Dozowanie: 25-30ml na 5-6kg prania
Faza I
- 230,0 Mydło gospodarcze rzepakowe 0%SF
- 230,0 gliceryna roślinna
- 140,0 boraks
- 220,0 woda
Faza II
- 75,0 węglan sodu
Wykonanie:
- Składniki FI umieść w dużym słoiku i zblenduj.
- Dodaj węglan sodu i ponownie zblenduj do uzyskania jednolitej konsystencji.
Różnice w paście piorącej I i paście piorącej II.
Pasta Piorąca II w przeciwieństwie do PPI, nie twardnieje po czasie, za to trzeba jej użyć na pranie nieco więcej (25-30ml na 5-6kg prania). Z PPII przy zmianie temperatur może wytrącać się gliceryna. Wystarczy zamieszać, żeby przywrócić do poprzedniego stanu.
Trzymam kciuki za Pastę Piorącą w każdym zdrowym i oszczędnym domu,
Całkiem Lubiąca Robić Dobre Rzeczy Madzia
PS: Koniecznie wstąp do grupy na facebooku [Tanie, zdrowe i domowe środki czystości DIY], gdzie znajdziesz sprawdzone sposoby na ekonomiczne utrzymywanie czystości w zdrowym, ekologicznym domu.
43 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
Madziu, czy czarna(ciemna) odzież nie blaknie pod wpływem pasty? I czy nie pozostają białe zacieki na czarnych ciuchach? Ja ma z tym ciągły problem, bo nawet płyny eko do prania zostawiają mi biały osad na czarnej odzieży, pomimo, że nastawiam pralkę na 3 płukania 🙁
Maga, nie zauważyłam, żeby ciemna odzież blakła w praniu, czy żeby zostawały zacieki po paście. Próbowałaś zamiast płynu do płukania dawać ocet?
Nie stosuję płynów do płukania. A z octem nie próbowałam. A jaka ilość na jedno pranie, co by potem odzież nie śmierdziała octem za nadto?
Zapach octu szybko wietrzeje. Do ostatniego płukania można dodać 0,5 szklanki octu i opcjonalnie parę kropel olejku eterycznego, żeby pachniało.
Madziu, dziękuję za info. Dziś wypróbuję płukanie czarnej odzieży z octem 🙂
Jestem po dwoch pierwszych cyklach praniach z Twoja Pasta Pioraca. Ogolnie super, ale niestety nie wszystkie plamy mi poschodzily. Plamy z krwi (porozwalane dzieciece kolana i lokcie) zniknely. Plamy z owocow tez. Ale plamy po tlustym leczo (cukinia, papryka, pomidory, kielbasa) zostaly. I jakis jeszcze rodzaj plam, sama nie wiem juz po czym. Dotad przed praniem traktowalam wszystkie plamy Vanishem w plynie i zastanawiam sie co teraz zrobic. Czym potraktowac na przyszlosc te plamy, o ktorych moge sie spodziewac, ze nie zejda? Przeprosic sie z Vanishem? Wymoczyc w czyms? Dalam pasty jakies 30-35ml na 8kg prania, z czego czesc byla poplamiona roznymi rzeczami. Bede wdzieczna za rade 🙂
Dzięki za relację. Spróbuj może natrzeć te plamy, które nie schodzą samym mydłem gospodarczym. Najwygodniej się naciera mydłem w kostce.
witam!przymierzam się do zrobienia pasty ,ale mam dylemat -czy można ją zrobić bez boraksu?-bor jako pierwiastek jest problematyczny—–pozdrawiam
Hej, można. Wszystko można, tylko to, co powstanie nie będzie miało najprawdopodobniej konsystencji pasty i może gorzej prać. Poza tym warto prześledzić, czy boraks jest rzeczywiście problematyczny. Mydło również jest szkodliwe na swój sposób. To dawka czyni truciznę. Oba składniki mają zastosowanie w medycynie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Madziu, zrobiłam mydło gospodarcze do pralki. Wyszło super. Dzisiaj testowałam piorąc i w związku z tym mam pytanie: jak sprawdza się Tobie do prania białych rzeczy, czy dodawać nadwęglanu aby dopierało plamy na białym /na białym ręczniku nie doprało śladów po tuszu do rzęs i żeby nie szarzało/ Czy wg Ciebie lepiej stosować pastę, żel czy samo mydło? Woda u mnie ponoć miękka. Czy może jeszcze inaczej /ja dziś użyłam kopiatą łyżkę mydła na wsad/. Byłabym wdzięczna za porady.Barbara
Hej Basiu, do prania białych rzeczy stosuję pastę piorącą (mydło+węglan+boraks) i dopiera więcej niż samo mydło. Jak jakieś trudne plamy nie schodzą, to pomaga zapieranie w mydle kokosowym gospodarczym.
Madziu ale ja pytałam o nadwęglan?
Używam węglanu i nie próbowałam w tej roli nadwęglanu.
Witam. A co byś polecała do pralki, gdzie jest twarda woda pastę piorącą czy żel?
Pasta piorąca i żel to mniej więcej to samo, a pastę robi się o wiele szybciej i bez niespodzianek w postaci rozwarstwiania się, więc polecam pastę piorącą. Mniej pracy, a taki sam efekt.
Dziękuję Madziu, płyn do naczyń i mydlany spray rewelacja!!!
Barbara
Cieszę się 🙂
<3
Hej! Zrobiłam dzis pastę piorącą i od razu dwa razy użyłam do prania (włożyłam łyżkę pasty do bębna pralki, jak już były w nim ubrania). W obu przypadkach pasta się nie wypłukała, konieczne było dodatkowe płukanie. Poradź, jak stosować pastę: do bębna przed włożeniem ubrań, do pojemnika, czy bez różnicy? U Ciebie nie ma problemu z płukaniem? Może włożyłam za dużo rzeczy do pralki? Piorę dużo więc zwykle pralka jest pełna. Będę wdzięczna za porady! Pozdrawiam ciepło!
Hej, dobrze, że piszesz. Stosuję do bębna, zawsze mam najdłuższe pranie i nie mam problemu.
hej, możesz napisać czy taki blender/mikser nadaje się potem do sprawunków kuchennych? wyparzyć w zmywarce czy zwyczajnie umyć?
Wystarczy umyć. Dla dobrego oczyszczenia końcówki można pomiksować w gorącej wodzie z płynem, a po opłukaniu, w samej wodzie.
czy prałaś delikatne rzeczy: wełna, jedwab? czy środek nadaje się również do prania w rękach?
Do prania ręcznego słabo się nadaje. Lepsze jest do tego mydło gospodarcze kokosowe- o wiele lepiej się pieni. Nie prałam delikatnych rzeczy typu wełna, jedwab.
Dzięki za odpowiedzi. Ja już po pierwszym praniu – i wełna i delikatne – wszystko pięknie wyprane.
A ja dziękuję za komentarz z taką miłą informacją. Jedwab też prałaś?
Czy taki boraks nada się do zrobienia pasty http://www.drogeria-ekologiczna.pl/surowce-i-skladniki-do-wlasnych-proszkow-/1450-boraks-borax-10-wodny-better-land-ekologiczny-srodek-czyszczacy-1-kg.html ??
Tak
dzięki 🙂
Moje pranie po użyciu pasty piorącej pachnie… neutralnie, ale np ręczniki po pewnym czasie trochę „olejowo”. Wolałabym, żeby pachniało, więc do przegródki na płyn do płukania wkrapiam zawsze kilka kropel olejku eterycznego. Niestety na wysuszonym praniu zapach się nie utrzymuje. Używam olejków Etja. Czy możecie polecić mi jakiś sposób (może inne olejki?), żeby pranie pachniało? Ile kropel olejku dajecie?
pytanie z innej beczki – czy ta pasta nada się także do zmywania w zmywarce?
Może spróbuj olejków, które dłużej się utrzymują, np. cedru, paczuli, wetiweru, mirry, kardamonu. Chociaż moim zdaniem trochę szkoda tak drogich olejków na pranie.
U siebie od czasu do czasu korzystam z olejków sosnowego i pomarańczowego, ale też parują w trakcie suszenia.
Kasiu, absolutnie się nie nadaje.
w takim razie zgłaszam zapotrzebowanie na coś do zmywarki też 😉
Pasta wyszła super, doprała w 30 stopniach plamę na białej jedwabnej bluzce, także jest moc! Dziękuję!
Dzięki za zostawienie komentarza. Cieszę się, że pasta zdała egzamin.
Pracuję nad zmywarką 🙂
Masz moze przepis na cos do WC zamiast kostek ze sklepu.Glowię sie nad zamiennikiem ale pustka.
Co do mydla to wyszlo super. Chce zrobic paste ale nie mam weglanu sodu.Mam natomiast cytrynian sodu. Zastanawiam sie czy mozna go zastosowac zamiast weglanu.
Fajna stronka.Dziękuję
Bez węglanu pasta piorąca nie będzie już tą samą pastą. Jednak mydło+boraks bez węglanu będzie skuteczniejsze w praniu niż samo mydło. Możesz również dodać odrobinę cytrynianu sodu. Nie dodawałabym jednak więcej cytrynianu niż 3% całej masy pasty piorącej, ponieważ w środkach czystości pełni rolę wypełniacza aktywnego, redukującego efekty twardej wody.
Kostek WC jeszcze nie wymyśliłam.
Hej Marta,
z 1 części sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) otrzymasz wagowo mniej węglanu sodu. Zazwyczaj ludzie podgrzewają w piekarniku w temperaturze około 200 stopni C przez jakieś 30 minut, czasem godzinę.
Czas pieczenia uzależniony jest od warstwy węglanu sodu (im bardziej płasko rozsypany na blaszce, tym szybciej).
Węglan sodu jest lżejszy i bardziej sypki od wodorowęglanu sodu.
Właściwie do całego procesu nie potrzeba piekarnika. Wystarczy podprażenie sody oczyszczonej na patelni.
Super dziękuję bardzo!
Rozumiem, że przepis nr II jest podany w gramach..? Czy w ml?
W gramach. Przepraszam za pominięcie.
Zastanawiam się nad przekształcaniem sody oczyszczonej w sodę kalcynowaną. Podczas podgrzewania s.o. wydziela się m.in. dwutlenek węgla – czy jest to szkodliwe dla zdrowia, jeśli przerabiam załóżmy 2 szklanki s.o. przez 1h w piekarniku? Przezornie otwieram okna i wietrzę w czasie pieczenia 🙂
Margratko, dwutlenek węgla każdy z nas wydycha co chwilę. Jest stałym składnikiem powietrza.
Wietrzenie jest świetnym pomysłem.