Blog
Całkiem Lubię Chwasty
-
Jak łączyć bazę glicerynową z mydłem zimnoprocesowym? – Mydło Morska Fala
Mydło zimnoprocesowe to mydło wymagające dojrzewania. W przypadku mydła sodowego może to być tydzień, miesiąc, a nawet pół roku. Czas dojrzewania zależy od receptury: zawartości wody, użytych tłuszczy, olejków eterycznych i innych…
-
Ranking form do mydła: drewniana, silikonowa, akrylowa
Mydło zimnoprocesowe można zrobić nawet w pudełku po jogurcie, ale gdy myślisz o regularnej produkcji, potrzeba lepszych rozwiązań. Do produkcji potrzeba formy: -> z której łatwo wyciągnąć nawet miękkie mydło bez uszczerbku;…
-
Główne składniki olejków eterycznych
Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że olejki z różnych grup zapachowych pachną podobnie? Dlaczego żywica Elemi, czy Palo Santo pachnie jak grupa cytrusów? Dlaczego Waleriana Spikenard przypomina Paczulę? I co wspólnego ma…
-
Szampon dziegciowy – przepis
Szampon dziegciowy, po którym szybciej rosną włosy, kończą się problemy z łupieżem, wypryskami na skórze głowy i włosy błyszczą jak diamenty. Ogniskowy aromat dziegciu łagodzą olejki eteryczne: z drzewa różanego, mandarynki i…
-
Serum promiennej cery – przepis
Lekkie, nawilżające i odżywiające skórę serum do cery naczynkowej, pozbawionej blasku. Szybko się wchłania i rozpromienia cerę za sprawą oleju rokitnikowego, bogatego w karotenoidy. Można stosować samodzielnie, zamiast kremu lub pod krem…
-
Spray na ból gardła z chininą – przepis
Mówią, że chinina leczy COVID-19, ale najlepsze lekarstwo na tegoroczną epidemię, to odwinięcie medialnego makaronu z uszu. I wtedy, jak to w sezonie grypowym bywa, choruje się po prostu na grypę. Niezależnie…
-
Receptura: lekki krem do twarzy – SMACZLIWKA
Krem, który szybko się wchłania i jednocześnie pozostawia skórę zabezpieczoną przed odparowywaniem wody z naskórka, również pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych. W skład kremu wchodzi korzeń lukrecji, który dzięki zawartości od…
-
Zawartość cytronelalu w olejkach eterycznych
Olejek eteryczny Zawartość cytronelalu [%] Eucalyptus citriodora 66,7-86,2 Combava liście 58,9-81,5 Cymbopogon citratus 35,5 Cymbopogon winterianus 34,8-42,8 Cymbopogon Schoenanthus 27,44 Leptospermum citratum 6,8 Palczatka szczetna Cymbopogon nardus 5,2-46,8 Melisa lekarska -Melissa officinalis…
-
Koronawirus kontra eukaliptus cytrynowy
Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego jest źródłem substancji, która w sekundę i w 0,5% stężeniu niszczy koronawirusa.
-
Skuteczna ekstrakcja: surowce AZULENOWE: rumianek, krwawnik, piołun
Lecznicze działanie rumianku, krwawnika i wielu ziół zależy od azulenów. Jak je przetworzyć, żeby działały? Azuleny działają: przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyalergicznie, zmniejszają obrzęki uszkodzonych tkanek, regenerują skórę: przyśpieszają granulację i tworzenie naskórka, zwężają…
-
Skuteczne wyciągi roślinne: Katalpa
Liście większe od dłoni i kołyszące się na wietrze strąki* długości stopy. Katalpa, inaczej Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) przykuwa wzrok. Wyciągi z Surmii stosowane zewnętrznie działają wybitnie przeciwzapalnie i na tyle przeciwbólowo,…
-
Krem poprawiający stan atopowej skóry – Atopek – R E C E P T U R A
Nazwa składnika Zawartość procentowa [%] wodny wyciąg (1:10) z liści i kwiatostanów Surmii bignoniowej (Catalpa bignonioides) 45,2 olejowy wyciąg (1:10) z liści i kwiatostanów Surmii bignoniowej (Catalpa bignonioides) w medium oleju…
-
Ekstrakty o pewnym działaniu. Związki roślinne przechodzące do: oleju, wody i etanolu.
Działanie wyciągów roślinnych zależy od związków, które przejdą do rozpuszczalnika. Znajdujesz sosnę. Czytasz, że jej pączki zawierają: witaminę C zwalczającą wolne rodniki, antybakteryjne kwasy żywicowe, olejek eteryczny i garbniki. Chcesz zrobić maść…
-
F L O B A F E N – mydlana czerwień z kory i korzeni.
Flobafeny To związki zwane czerwienią garbnikową, czerwienią korową, czerwienią pięciornikową czerwienią chmielową, czerwienią rataniową o kolorze czerwonobrunatnym. Nie są rozpuszczalne w wodzie, ale za to rozpuszczalne w alkaliach. Ta właściwość z pewnością zainteresuje…
-
Surmia- roślina, która zwalczy stan zapalny. -> cd.
W literaturze roślinom z rodzaju Catalpa przypisywane są medyczne zastosowania: Leczenie astmy, kaszlu, działanie diuretyczne (moczopędne), właściwości leczące rany (Koriyone and Kimura 1962; Hegenauer 1966). Surowcami leczniczymi są liście i owoce. Owoce…
-
Surmia- roślina, która zwalczy stan zapalny.
Surmia bignoniowa nie jest chwastem, ale i tak całkiem ją lubię. Wyciągi z tej rośliny działają wybitnie przeciwzapalnie i antynocyceptywne, czyli zaburzają rozpoznawanie odczucia bólowego. Zalety Surmii i wielu innych cennych roślin…
-
Kosmetyk, który oczyszcza, nawilża i odżywia skórę. -> 5 receptur na mleczko czeremchowe.
Mleczko oczyszczające idealnie sprawdza się zarówno w codziennym myciu twarzy, jak i ekstremalnych warunkach. Zmywa makijaż, nawet wodoodporny i ratuje, gdy drażniąca substancja dostanie się do oka. Umyjesz nim buzię i resztę…
-
Dezo-mineral POMARAŃCZA+PETITGRAIN+GURJUN
To proste, naturalne i działa.
-
EKSPRESOWA RECEPTURA: MYDLANA PASTA PIORĄCA
Uniwersalne mydło gospodarcze kokosowe w płynie można w mgnieniu oka przeobrazić w praktyczną pastę piorącą, czyli ekologiczny detergent do prania w pralkach automatycznych.
-
Ekspresowa receptura: mydlany płyn do mycia naczyń
Uniwersalne mydło gospodarcze kokosowe w płynie można w mgnieniu oka przeobrazić w niepozostawiający osadu, aromatyczny płyn do mycia naczyń o niezwykle praktycznej, gęstej konsystencji.
-
Krem BB z tlenkiem cynku. Seria BB XXXII
Kremy BB łączą w sobie zalety pielęgnującego kremu do stosowania na dzień oraz lekkiego makijażu. Wyrównują koloryt skóry, oraz dbają o jej promienny wygląd, nawilżenie i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Krem BB…
-
WARSZTAT : ZIOŁOWA RECEPTURA KOSMETYCZNA – 12.08.2018
Mnóstwo pożytecznych wiadomości, informacji, które poszerzają horyzonty i inspirują do twórczości do zdobycia podczas całodniowego warsztatu roślinnej receptury. Warsztat przeznaczony jest dla amatorów roślinnych kosmetyków, aromatycznych repelentów oraz ekologicznych środków czystości, którzy…
-
Uniwersalne mydło gospodarcze w płynie w ekspresowej technice
Uniwersalne mydło gospodarcze w płynie to mydło otrzymane z jednego tłuszczu- oleju kokosowego zmydlonego wodorotlenkiem potasu (KOH). Z definicji mydła powstałe z KOH, są mydłami szarymi. Swoją płynną postać mydło zawdzięcza rozpuszczeniu…
-
Warsztaty- ZIOŁOWA RECEPTURA KOSMETYCZNA – 29-kwietnia – Warszawa
Zapraszam na warsztaty, czyli kilka godzin nauki i dobrej zabawy podczas praktycznego poznawania pożytecznych zastosowań surowców roślinnych. Dzięki pracy z wieloma rodzajami receptur uczestnicy wynoszą z warsztatów oprócz dzieł swoich rąk- skarb…
-
krem BB z tlenkiem cynku – zimowa wersja
Szczególnie polecany jako baza do kosmetyków kolorowych odpowiednich do każdej cery lub do stosowania na dzień i na noc dla cery tłustej/mieszanej ze względu na dobór niekomodogennych i przeciwzapalnych składników.
-
Autorskie receptury: mydła pielęgnacyjne
Mydło 'SMACZLIWKA’-> sodowe -> w kostce Choć mydło powstało z zielonego oleju smaczliwki wdzięcznej, potocznie zwanej awokado, to wyglądem przypomina nie sam zielony owoc, a jego pestkę. Za kolorystyczne wariacje jednej z…
-
Mydlane eksperymenty – jak olejki eteryczne zmieniają się w mydle?
Jak olejki eteryczne zachowują się w mydłach? Co się dzieje, gdy stykają się z silnymi zasadami? Których zapach gaśnie? Który z olejków nabiera w obecności wodorotlenków silniejszego aromatu? Zbadałam pod tym kątem…
-
Warsztaty – WARSZAWA – 18-lutego 2018r.
Zapraszam na kolejną edycję roślinnych warsztatów, czyli przyjemną i zarazem pożyteczną naukę o praktycznym wykorzystaniu surowców roślinnych w tworzeniu kosmetyków, repelentów kleszczy i komarów oraz ekologicznych środków czystości. Dzięki pracy z wieloma…
-
Sposób na sosnę – Sosnomaść
Sosna. Niby pospolita roślina, ale jakże przydatna. Tych, którzy ją dostrzegą, częstuje pączkami cały rok. Fakt, są raz bardziej, a raz mniej soczyste. Trochę kwaśne, trochę gorzkie i kleiste od aromatycznej żywicy.…
-
Recepturowe wyzwanie: Eliksir Króla Danii
Zakopana w wiekowej, farmaceutycznej literaturze próbuję dowiedzieć się jak najwięcej o dawnym leku recepturowym, który urósł do rangi legendy. Jako jeden z niewielu farmaceutyków, doczekał się na swój temat pochlebnych pieśni, w…
-
Wielka Wytwórnia Ziołowych Prezentów
Warsztaty roślinne są wspaniałym wydarzeniem. Dają możliwość zdobycia wiedzy najcenniejszej, bo opartej na osobistym doświadczeniu. Tych zapachów, smaków i odczuć na skórze się nie zapomina. Te wrażenia zostają z człowiekiem na zawsze…
-
Poznaj skrzyp i jego ukryty aromat.
Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) jest jednym najuciążliwszych chwastów w Polsce. To nawet dobrze się składa, ponieważ całkiem lubiący chwasty nie muszą wybierać się w daleką podróż, żeby móc go sobie pozyskać…
-
KREM ŻYWOKOSTOWY P.BÓLOWY I ROZGRZEWAJĄCY PO RAZ DRUGI
Pamiętacie zeszłoroczny żywokostowy krem przeciwbólowy i rozgrzewający? W tym roku postarałam się o kolejną porcję, tym razem wzbogaconą o olej gorczycowy i olejek eteryczny ajowan, o większej zawartości tymolu niż sam olejek…
-
Recepturowy ideał. Dezo-mineral.
Staram się nie powtarzać tych samych receptur. To jeden z moich sposobów na ciągłe doskonalenie formulacji. Korzystam z moich wcześniej zdobytych doświadczeń, aby kolejne produkty mogły przerosnąć swoje poprzednie wersje. Pamiętacie dezo-magnezo…
-
Nawilżający, wygładzający i ochronny krem do twarzy dla wrażliwej i suchej skóry. – MOISTURISER No.1
MOISTURISER No.1 – nawilżający, wygładzający i jednocześnie ochronny krem do twarzy dla posiadaczy wrażliwej i suchej skóry.
-
Wrześniowe warsztaty w Warszawie – 9.09.17
Zapraszam na warsztaty tworzenia ziołowych kosmetyków 9-września w Warszawie. Uczestnicy oprócz mnóstwa praktycznej wiedzy, wynoszą z warsztatów masę samodzielnie wykonanych kosmetyków z botanicznych ekstraktów.
-
Poznaj kuklik – goździkowe ziele.
Kuklik pospolity (Geum urbanum L.), właściciel haczykowato owłosionych, okrągłych owoców, które czepiają się do ubrań podczas leśnych przechadzek. Skromnie przyodziany w drobne, żółte kwiaty. Pospolity w całej Polsce. Z upodobaniem rosnący na cienistych…
-
Minimalistyczna kosmetyka kolorowa. Krem-baza różu do policzków i kremu BB.
W dziedzinie tworzenia kosmetyków do makijażu sztuką jest nie zakopać się w masie kolorowych pigmentów i błyszczących mik. Zbyt duży wybór w sklepach z półproduktami onieśmiela. Nie wiadomo, co tak naprawdę jest…
-
REPELENTY ponad PIĘCIU GODZIN- przepisy na skuteczne odstraszacze kleszczy i komarów
Wszystkie przepisy na fitorepelenty zawierają 20%* PMD głównej substancji czynnej odstraszającej komary, kleszcze, gryzące muchy. W repelentach, szczególnie dla tych najmłodszych ważne jest, żeby dobrać olejki eteryczne, które nie są fototoksyczne, ani…
-
Skutecznie odstrasza komary i kleszcze -> olejek eteryczny z Eukaliptusa cytrynowego
Olejki eteryczne są skutecznymi repelentami. Jednak zazwyczaj chronią krótko. Aktywne składniki wielu odstraszających owady olejków eterycznych, są bardzo łatwo lotne. Dlatego są skuteczne na krótki okres czasu po nałożeniu i szybko odparowują.…
-
Co robi ocet, kwas cytrynowy i mlekowy w mydle?
Co się stanie, gdy połączysz gotowe mydło z octem, kwasem cytrynowym lub mlekowym? Na pewno nic, co dobrze myje, choć to wcale nie takie oczywiste. Wiele internetowych przepisów na płyny do mycia…
-
Krem BB z glinkami kosmetycznymi. Przepis bazowy+modyfikacje.
Najlepsze składniki kosmetyków to te, które można wykorzystać na milion sposobów. Dlatego tak lubię rośliny, z których można przygotować jadalne i zarazem kosmetyczne wyciągi, maceraty olejowe, roślinne wody przekroplone, znaczy destylaty,…
-
Do Pralki-najprostsze mydło gospodarcze, które zrobisz w zwykłym garnku. T U T O R I A L
Mydło gospodarcze rzepakowe, niezbędne w codziennych, roztropnych pracach domowych. Razem z mydłem gospodarczym kokosowym stanowią konieczne bazy do tworzenia własnych, eko środków czystości. Mydła Do Pralki można użyć jako samodzielnego środka piorącego w…
-
Naukowo: o różnicy w składzie lotnych substancji w hydrolacie i w olejku eterycznym.
Skład lotnych substancji zawartych w hydrolacie różni się od składu olejku eterycznego. Hydrolat powstaje w procesie destylacji przez skroplenie par lotnych związków destylowanego materiału, po oddzieleniu olejku eterycznego. [Cały produkt destylacji to…
-
Żywokost w medycynie dawnej, współczesnej oraz jako środek gojący kości. + Pierwsza książka zielarza.
Żywokost, cenna roślina lecznicza, ozdobna i zarazem pospolity chwast, którego korzeń warto użyć w przeciwbólowym i rozgrzewającym kremie ze względu na udokumentowane właściwości leczenie bóli kości i stawów.
-
Żywokost w bólach i sztywności stawów. Krem Żywokostowy p.bólowy i rozgrzewający.
Całkiem Lubię Chwasty. Całkiem nie bez powodu zachwycam się roślinnością, szczególnie tą dziką. Tą, która rośnie sama, bez pielenia wokół niej, chuchania i dmuchania. Wzrasta tam, gdzie jej najwygodniej. Daje plon…
-
Rozpoznaj żywokost jesienią.
Zielarstwo to taka przyjemna dziedzina, w której przez okrągły rok można lecieć na łąkę z ogromnym entuzjazmem, bo… już czas! już czas! Zawsze jest czas na jakiś zbiór, choć nie w każdej…
-
Badanie dojrzałości domowego mydła. Oszczędzaj na papierkach wskaźnikowych i odczytuj pH z kurkumy.
Mamy różne mydła. Różne procesy ich powstawania, różne składniki, odmienne proporcje i ogrom technik ich wykonania. Jakimkolwiek sposobem byśmy nie zmydlali, to zawsze jest wątpliwość, czy proces saponifikacji już się skończył? Czy…
-
Ekologiczny płyn do mycia naczyń na bazie mydła + przepisy na zdrowe środki czystości.
Idealne sprzątanie oznacza dla mnie uporanie się z brudem przy pomocy jak najmniejszej ilości środków, w jak najkrótszym czasie i z akompaniamentem przyjemnego zapachu.
-
Plama z dezodorantu magnezowego.
Ubóstwiam dezo-magnezo, tym bardziej że właśnie odkryłam, jak pozbywać się po nim przypadkowych, a niewyobrażalnie trwałych plam, z którymi nie dały sobie rady żadne proszki i płyny do prania, nawet te sklepowe.…
-
Ile kosztuje wykonanie Pasty Piorącej? I jak kupować odczynniki chemiczne? +etykiety do pobrania
Ile kosztuje wykonanie ekspresowej Pasty Piorącej na 50 prań? Patrząc na ceny w popularnych portalach sprzedażowych, składniki Pasty Piorącej, która wystarczy na 50 prań, kosztują 5zł.
-
Ekspresowa i hypoalergiczna Pasta Piorąca -TUTORIAL
Zdrowa, szybka i tania w wykonaniu, a do tego zawsze się udaje.
-
Higiena jamy ustnej. Trwały i prosty płyn do płukania ust – tutorial.
Smaczny, zdrowy i trwały płyn do płukania ust? To proste. Przedstawiam tutorial z przepisem-bazą:do autorskiej modyfikacji. Składniki dobierz swobodnie. Kieruj się upodobaniem i tym, co akurat gości na Twojej półce.
-
Hydrolat z kocanki i porostu – notatka o trwałości
Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium Pierwsze tego lata, ledwo otwarte kwiaty kocanek piaskowych przedestylowałam już miesiąc temu. Koszyczki kwiatowe zmieliłam i destylowałam metodą prostą, w aparacie Dragendorfa. 1 część zmielonych kwiatów [zmielony surowiec wydaje więcej…
-
Octan Etylu- pogromca roztoczy i środek przeciwbólowy.
W tym tygodniu udało mi się sprawdzić sprzątający potencjał octanu etylu. Usuwa nie tylko lakier z paznokci, ale i też plamy na białych meblach, które dawno temu uznałam za trwałe. Świetnie rozpuszcza również…
-
BHP szkła laboratoryjnego- ogrzewanie szkła laboratoryjnego.
Aparatura laboratoryjna i całe szkło borokrzemowe, chociaż o wysokiej odporności chemicznej i szerokiej skali tolerancji termicznej, przewyższającej znacznie kuchenne szklanki – jest tylko szkłem. Źle użytkowane tłucze się, łamie, kruszy lub pęka.…
-
BHP szkła laboratoryjnego, czyli jak nie skruszyć i nie zapiec pierwszego aparatu destylacyjnego.
Zapraszam na krótki, a treściwy post o zabezpieczaniu szlifów przed zapieczeniem. To fragment pakietu ośmielającego początkującego destylatora, który pomoże cieszyć się aparatem destylacyjnym przed długi czas.
-
Otulenie w stylu Basic. Przepis na uniwersalny fito-wyciąg kosmetyczny.
Gdyby Otulający Mus z farbownikiem był ubraniem, należałby do kolekcji basic, podstawowej jak biały T-shirt. Tyle, że z metką’ogórecznikowate’, rodzinną marką żywokostu,niezapominajki, ogórecznika i żmijowca, czołowych przedstawicieli szorstkolistnych. Wszystkie z nich przyśpieszają…
-
Zbiorowe zakupy aparatu destylacyjnego w sklepie Chemland.
W grupie zawsze raźniej, a w hurcie zawsze taniej. Na tej zasadzie organizuję akcję grupowych zakupów aparatury laboratoryjnej w sklepie Chemland. To taki prezent dla moich stałych czytelników, których marzenia traktuję jak własne i dążę…
-
Kosmetyki, których lepiej nie przechowywać w lodówce.
Gdy kosmetyk już przybędzie, taki prosto z łąki czy lasu, przesycony dobrą energią i pełen dobroczynnych składników, to aż rodzi się w człowieku chęć, żeby ten kosmetyk otoczyć jak najlepszą opieką. Jak…
-
Dezodorant magnezowy. Zdrowa alternatywa nie dla każdego.
Dezodorantem magnezowym zachwycam się wciąż na nowo, mimo że znam się z nim już od ponad roku. Przez ten czas udało mi się dopracować jego recepturę i wypraktykować odpowiedni sposób aplikacji. Dezo-Magnezo nie…
-
Mus Neroli
Otulający Mus Neroli: 150ml Wody czeremchowej. Otrzymuję ją poprzez destylację prostą z użyciem pary wodnej. 6000 ml kolbę destylacyjną maksymalnie wypełniam połamanymi gałązkami czeremchy, zalewam dwoma litrami gorącej wody.Gałązki dokładnie skubię, ponieważ…
-
Atopek-kremik polepszający stan atopowej skóry. Przepis.
Atopek jest maścią na problemy skórne, w tym choroby autoimmunologiczne typu AZS, łuszczyca i różnego rodzaju egzemy. Składniki Atopka z teorii mogą spowodować nasilenie lub cofnięcie się objawów choroby autoimmunologicznej, jednak w…
-
Gospodarcze mydło do prania w pralkach- tutorial. Roztropne prace domowe #2
Prawdziwe szare mydło gospodarcze ma wiele zastosowań. Idealnie sprawdzi się jako środek do prania Wystarczy łyżka mydła w bębnie i nie potrzeba już żadnych dodatków. A gdy dodasz do słoiczka mydła słoik boraksu…
-
Kwietniowe zbiory i bezpieczne ekstrahenty pąków. Gemmoterapia.
W kwietniu wiele drzew otwiera swoje pąki, ukazuje pierwsze listki, puszcza soki i już planuje wydawanie owoców. Jednak początek wiosny nie otwiera sezonu zielarskich zbiorów. Ten sezon trwa cały rok!
-
Przepisy na mydła naturalne
Gdy jeszcze mydła tworzono z popiołu, na jedną około 200-gramową kostkę, potrzeba było aż 10-kilogramów popiołu. Tłuszcz trzeba było wytłoczyć lub wytopić. Aktualnie mydlarze zamiast z popiołu, korzystają z wodorotlenku sodu lub…
-
Płynny szafir
Urzekła mnie dość rzadka barwa jego olejku eterycznego. Jest niebieski! Tak, jak olejek eteryczny z krwawnika. Czytam o tym fascynującym zjawisku i dowiaduję się, że im więcej azulenu, czyli antyalergicznego, przeciwzapalnego i…
-
Otulający mus różany. Luksusowe prezenty.
Z myślą o kobietach dla mnie ważnych, stworzyłam krem, właściwie mus, o konsystencji ptasiego mleczka. Specjalnie do tego kremu przygotowałam orientalne Trio zapachowe.
-
Mydło Paleo czy/czyli Sapo medicatus?
Dowiaduję się, że przypadł Wam do gustu przepis na mydło Paleo, który zamieściłam pół roku temu na dawnym blogu. Także cenię sobie to mydło. Uwielbiam je za delikatną, kremową pianę, prostotę i…
-
Prosty przepis na pierwsze mydło – 4 składniki
Mydło-baza, czyli proste i tanie mydło z tłuszczy, które kupisz w markecie. Idealne, by zacząć mydlarską przygodę.