Bezwonny czosnek

Allicyna i olejek eteryczny, dwie najważniejsze substancje występujące w czosnku (Allium sativum) nie powstałyby, gdyby nie allinaza rozkładająca allinę.

Allina nie posiada właściwości antybiotycznych w przeciwieństwie do allicyny. A.Stoll wykazał, że jest mocniejsza w działaniu od fenolu, który w rozcieńczeniu 1:400 jest nieszkodliwy dla tych samych bakterii, których wzrost w rozcieńczeniu 1:50 000 hamuje allicyna.

Natomiast B.Tokin udowodnił, że zabicie bakterii gronkowca złocistego, tyfusu, czerwonki, nie jest skomplikowane. Wystarczy kroplę tych kultur bakteryjnych potrzymać przez 10 minut nad miazgą świeżo utartego czosnku. Żaden problem.

A gdyby się pokusić o destylację z parą wodną świeżego czosnku, uzyskalibyśmy około 0,1-0,4% olejku eterycznego, natomiast allicyna, jako substancja rozpuszczalna w wodzie, pozostałaby w hydrolacie.

Olejek eteryczny czosnkowy dociera po zażyciu do wszystkich tkanek w ludzkim organizmie. Bez problemu da się go wyczuć w wydychanym powietrzu i pocie, ale mało kto zauważył, że przenika również do moczu i łez.

Olejek eteryczny czosnkowy wykazuje szerokie spektrum przeciwbakteryjne, działa przeciwmiażdżycowo, obniża ciśnienie krwi, hamuje agregację płytek krwi i obniża poziom cukru we krwi. O badaniach nad przeciwnowotworowym działaniem olejku eterycznego i jego pozostałych właściwościach bardziej naukowo tutaj.

 

 

1 Comment

Join the discussion and tell us your opinion.

Ewa
10 kwietnia 2017 at 22:16

Oj, przenika do wszystkich wydzielin, a przy przedawkowaniu…piecze. Spawdzone.

Leave a reply