REPELENTY ponad PIĘCIU GODZIN- przepisy na skuteczne odstraszacze kleszczy i komarów

Wszystkie przepisy na fitorepelenty zawierają 20%* PMD głównej substancji czynnej odstraszającej komary, kleszcze, gryzące muchy.

W repelentach, szczególnie dla tych najmłodszych ważne jest, żeby dobrać olejki eteryczne, które nie są fototoksyczne, ani fotouczulające, aby móc spokojnie stosować preparat odstraszający kleszcze i komary, nie unikając zbytnio kąpieli słonecznych.

Z badań wynika, że czyste, wyselekcjonowane PMD w 20% roztworu izopropanolu zapewnia ochronę przed ugryzieniami przez 312 minut, czyli ponad 5 godzin. Natomiast wydłużenie czasu ochrony o zapewnia dodatek do preparatu mono/seskwiterpenów i acetali [w przypadku roztworu PMD 13% wydłużają czas ochrony o 50%!]. A mono- i seskwiterpeny oraz acetale występują jako komponenty boczne przy procesie zwiększania zawartości PMD w olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego.

*Zawierają wagowo przynajmniej 20%, licząc, że olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego zawiera minimum 80% cytronelalu, którego 80% ulega cyklizacji do PMD. Może się okazać, że preparaty zawierają więcej niż 20% PMD

Wszystkie wymienione repelenty są skuteczne przez ponad 5 godzin.

Jednak preparaty różnią się między sobą dodatkami, które przedłużają/intensyfikują działanie odstraszające kleszcze i komary. Żeby pomóc w wyborze najdłużej działającego i jednocześnie odpowiedniego do wieku osoby stosującej, przedstawiam repelenty w kolejności od najskuteczniejszego, z zaznaczeniem grupy wiekowej i postaci (maść/spray):

 1. No.3 (na skórę od 3-roku życia, wodoodporny, w maści z shea, bogatym w PMD olejkiem z e.cytrynowego, woskiem pszczelim, anyżem,cedrem i alko benzylowym) na równi z No.4 (od 6-miesiąca życia, wodoodporny z neem, PMD olejkiem z e.cytrynowego, woskiem pszczelim),
 2. No.6  jest najsilniejszym repelentem w formie sprayu i skutecznie odstrasza również strzyżaka sarniego (jakby kleszcze ze skrzydełkami) oraz końskie muchy. Raczej do stosowania na ubrania, a jeżeli już na skórę, to unikając kąpieli słonecznych i u osób powyżej 12 roku życia.  Oprócz olejku bogatego w PMD zawiera alkohol benzylowy, kamforę oraz inne olejki eteryczne, które wspomagają działanie repelencyjne. No.6 to płyn o złotej barwie. Może barwić jasne tkaniny, jednak ewentualne plamy łatwo się spierają.
 3. No.2 w SPRAYu jest bezpieczny do stosowania na skórę u dzieci od 3-roku życia. Zawiera alkohol benzylowy, bogaty w PMD olejkek z e.cytrynowego, ol.et. anyżowy i cedrowy). Jest płynem o złotej barwie i może barwić jasne tkaniny, jednak ewentualne plamy łatwo się spierają. 
 4. No.1, w SPRAYu jest bezpieczny do stosowania na skórę u dzieci od 3-roku życia. Zawiera alkohol etylowy, bogaty w PMD olejek z e.cytrynowego, ol.et. anyżowy i cedrowy.  Jest płynem o złotej barwie i może barwić jasne tkaniny, jednak ewentualne plamy łatwo się spierają. Nie obciąża włosów, jak w przypadku stosowania repelentów w sprayu zawierających alkohol benzylowy.
 5. No.5. w SPRAYu jest bezpieczny do stosowania na skórę u niemowląt od 6-miesiąca życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.  Zawiera alkohol etylowy i bogaty w PMD olejek z e.cytrynowego.  Jest bezbarwny, nie barwi jasnych tkanin, ani nie obciąża włosów, ponieważ nie zawiera alkoholu benzylowego.

REPELENT No.1 w SPRAYu

Spośród innych przepisów na repelenty, wyróżnia się zawartością etanolu (alkoholu etylowego/spirytusu), jako rozpuszczalnika dla olejków eterycznych. Alkohol etylowy oraz inne składniki tego preparatu są bezpieczne, jeśli chodzi o stosowanie na nieuszkodzoną skórę dzieci powyżej 3 roku życia.

Zawierają olejek eteryczny z drzewa cedrowego, o dużej zawartości seskwiterpenów przedłużających trwałość innych zapachów.

Repelent No.1 w sprayu jest bezpieczny do stosowania na skórę dla:

 • dzieci od 3 roku życia,
 • psów starszych niż 10 tygodni,

Dla kobiet w ciąży i karmiących- jedynie na tekstylia. Nie polecam stosowania na skórę.

Składniki:

 • 23,1g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego ze zwiększoną ilością PMD,
 • 3g olejku eterycznego z drewna cedrowego,
 • 5,5g olejku eterycznego anyżowego,
 • 42,4g etanolu (minimum 82%, może być mocniejszy),

REPELENT No.2 w SPRAYu z alkoholem benzylowym

Receptura zawiera alkohol benzylowy, całkowicie odradzany do stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących i dzieci poniżej 3 roku życia.

Fitorepelent No.2 jest delikatniejszy dla skóry od Fitorepelentu No.1, nawet tej lekko uszkodzonej (małe zadrapania, otarcia). Tak, jak poprzednik, zawiera niedrażniące skóry olejki eteryczne w skutecznym stężeniu.

Alkohol benzylowy jest substancją występującą naturalnie w olejkach eterycznych. dodatkowo odstraszającą pasożyty skórne, w tym wszy.  W medycynie wykorzystuje się alkohol benzylowy między innymi do konserwowania leków podawanych dożylnie, w preparatach okulistycznych. Dopuszczony jest również do użytku w przemyśle spożywczym. Stosuje się go głównie w cukiernictwie, jako aromat do deserów. 

Repelent No.2 w sprayu jest bezpieczny do stosowania na skórę dla:

 • dzieci od 3 roku życia,
 • psów starszych niż 10 tygodni,

Składniki:

 • 23,1g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego ze zwiększoną ilością PMD,
 • 3g olejku eterycznego z drewna cedrowego,
 • 5,5g olejku eterycznego anyżowego,
 • 42,4g alkoholu benzylowego,

WODOODPORNY repelent No.3 – MAŚĆ

Wodoodporny repelent w postaci maści, również z ponad 20% zawartością PMD chroni skórę przed ugryzieniami najdłużej spośród wymienionych repelentów. Przedłużone działanie zapewnia spora ilość wosku pszczelego. Jest naturalnym fiksatorem (utrwalaczem) perfum, czyli substancją utrudniającą ulatnianie się zapachów.

Wosk pszczeli zabezpiecza również przed wymywaniem się zapachu, dzięki czemu ani deszcz, ani kąpiel w górskim strumyku nie wpłynie zbytnio na skuteczność preparatu.

WODOODPORNY repelent No.3 w postaci maści jest bezpieczny do stosowania na skórę u osób powyżej trzeciego roku życia.

Składniki:

 • 18g nierafinowanego masła shea,
 • 23,1g olejeku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego ze zwiększoną ilością PMD,
 • 12,9g wosku pszczelego,
 • 12,25 macerat nagietkowy w oleju kokosowym
 • 1,25g olejku eterycznego z drewna cedrowego,
 • 2,75g olejku eterycznego anyżowego,
 • 3,75g alkoholu benzylowego,

WODOODPORNY repelent No.4 – MAŚĆ

Wodoodporny repelent w postaci maści, również z ponad 20% zawartością PMD chroni w bezpieczny sposób skórę kobiet w ciąży, karmiących piersią i 6-miesięcznych maluszków przez ponad 5 godzin.

Zawiera nierafinowany olej neem, który jest bardzo gorzki (coś jak gorzki paluszek) i należy parokrotnie umyć dłonie mydłem, żeby pozbyć się goryczy. Z tego powodu nie należy aplikować maści na rączki, często wkładane przez dziecko do buzi. Przy karmieniu piersią, lepiej unikać stosowania na piersi.

Repelent No.4 jest bezpieczny do stosowania na skórę:

 • od 6-miesiąca życia,
 • dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,

Składniki:

 • 23,1g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego o zwiększonej zawartości PMD,
 • 39,9 nierafinowanego oleju neem,
 • 11g wosku pszczelego.

REPELENT No.5 w SPRAYu

Dwuskładnikowy, pięciogodzinny repelent w sprayu.

Składa się z olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego o zwiększonej zawartości PMD i spirytusu, jako bezpiecznego, nieuczulającego i niebudzącego tkanin rozpuszczalnika dla olejku eterycznego.

Nawiązując do poprzedniej wzmianki o smaku repelentu, sam modyfikowany olejek eteryczny jest nawet smaczny. Daje uczucie chłodu na języku, całkiem jak miętówka. Mimo wszystko niemowląt nie częstujmy repelentem.  

Repelent No.5 w sprayu jest bezpieczny do stosowania na skórę:

 • od 6-miesiąca życia,
 • dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • psów starszych niż 10 tygodni,

Składniki:

 • 23,1g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego o zwiększonej zawartości PMD,
 • 50,4g spirytusu (stosuję etanol minimum 82%)

 

REPELENT No.6  – SPRAY- od 12 r.ż.

Wieloskładnikowy, najsilniejszy repelent w formie sprayu.  Skutecznie odstrasza również strzyżaka sarniego (jakby kleszcze ze skrzydełkami) oraz końskie muchy. Raczej do stosowania na ubrania, a jeżeli już na skórę, to unikając kąpieli słonecznych i u osób powyżej 12 roku życia.  Oprócz olejku bogatego w PMD zawiera alkohol benzylowy, kamforę oraz inne olejki eteryczne, które wspomagają działanie repelencyjne.

No.6 to płyn o złotej barwie. Może barwić jasne tkaniny, jednak ewentualne plamy łatwo się spierają.

Składniki:

 • 23,1 olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego o zwiększonej zawartości PMD,
 • 36,12 alkoholu benzylowego
 • 3,18 olejek eteryczny cedr himalajski
 • 2,6 olejek eteryczny golteriowy
 • 2,56 olejek eteryczny goździk (z pąków)
 • 1,94 olejek eteryczny mięta pieprzowa
 • 1,9 kamfora
 • 1,62 olejek eteryczny paczulowy
 • 0,5 olejek eteryczny  drzewko herbaciane

11 myśli na “REPELENTY ponad PIĘCIU GODZIN- przepisy na skuteczne odstraszacze kleszczy i komarów”

 1. Witam !
  Pani Magdo , czy znikacz No 2 bedzie dostepny jeszcze w pozniejszym terminie tzn. w lipcu ? Czy w zwiazku z pracochlonnoscia jego przygotowania jest to jednorazowa okazja w tym roku ? 🙂 Nie mieszkam w PL, a znikacz bardzo by sie przydal na oboz harcerski dla mojego syna, ale dopiero w lipcu bedziemy w PL. Chcilabym uniknc sytuacji, ze ja zamawiam, a tu znikacza nie ma , bo dopiero ” sie robi “.

  Pozdrawiam
  Iwona

 2. Hej Iwona,
  trudno mi powiedzieć, czy akurat repelent No.2 będzie dostępny w lipcu. Mogę jedynie zagwarantować, że któryś z repelentów (może nawet nowy) będzie na stanie, bo osobiście sama ich bardzo potrzebuję.
  Serdeczności

 3. Dzień dobry, czy jakieś repelenty będą dostępne w najbliższym czasie? Pozdrawiam.

 4. Pingback: Naturalne preparaty na kleszcze - jak odstraszyć owady bez chemii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *