PMD- repelent z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego o skuteczności porównywalnej do DEET- jak wykonać?

Ze skutecznością repelentów, szczególnie tych naturalnych i samemu komponowanych, bywa różnie. Może się zdarzyć, że opancerzeni w najlepszej marki repelenty, tak czy siak zostaniemy ukąszeni przez stworka, który w wyniku jakiejś genetycznej mutacji, jest odporny na noszone przez nas eteryczne tarcze.

Do naturalnych i jako tako działających, można zaliczyć stosowanie mieszanek olejków eterycznych. Jednak należy wziąć pod uwagę, że olejki eteryczne są repelentami dającymi krótką ochronę.

 Aktywne składniki wielu odstraszających owady olejków eterycznych, są bardzo łatwo lotne. Dlatego też są skuteczne na krótki okres czasu po nałożeniu i szybko odparowują, pozostawiając niezabezpieczonego użytkownika. Wyjątkiem od tej zasady jest p-mentano, 3, 8-diol, który ma niższe ciśnienie pary lotnych monoterpenów występujących w większości roślinnych olejków eterycznych i zapewnia bardzo dobrą ochronę przez kilka godzin.

Dla przykładu, jeden z najbardziej znanych, odstraszających insekty olejków -olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego w 20% roztworze chroni przed insektami jedyne 22 minuty.

Ledwo wystarczy na krótki spacer.

Nieprzetworzony olejek z eukaliptusa cytrynowego zawiera tylko 1-2% PMD, czyli p-mentano-3,8-diolu, głównej substancji odpowiedzialnej za odstraszanie kleszczy, komarów, uporczywych muszek i tych gryzących much- również.

Natomiast my umiemy zrobić tak, żeby zawartość PMD w olejku eterycznym podskoczyła do około 80%, a czas ochrony 20% roztworu tej substancji wzrósł do mniej więcej pięciu godzin.

PMD jest jedną z trzech substancji pochodzenia roślinnego zarejestrowanych przez EPA Environmental Protection Agency (Agencję Ochrony  Środowiska Stanów Zjednoczonych) jako repelenty przeciw kleszczom, komarom i innym owadom. Rejestracja EPA oznacza, że ​​substancje zostały ocenione i zatwierdzone pod względem bezpieczeństwa i skuteczności.

Naśladując proces starzenia natury

Wraz z wiekiem coraz więcej cytronelalu zawartego eukaliptusie cytrynowym (Corymbia citriodora)  przekształca się w naturalnych procesach w p-mentano-3,8-diol (PMD). Proces, na który roślina potrzebuje wielu miesięcy, my przeprowadzimy w o wiele krótszym czasie.

Z naturalnego olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego, z dodatkiem jednej substancji- kwasu cytrynowego, jesteśmy w stanie w 15 godzin zmienić ponad 80% cytronelalu w PMD.

Dlaczego olejek eteryczny, zamiast czystego, syntetycznego PMD?

Po procesie ogrzewania i ciągłego mieszania olejku eterycznego z roztworem kwasu cytrynowego otrzymujemy cały zespół substancji, organiczną fazę składającą się nie tylko z PMD, ale też z monoterpenów, seskwiterpenów i innych kwasów. Te naturalne komponenty boczne, występujące w olejku eterycznym z eukaliptusa cytrynowego, intensyfikują i przedłużają działanie PMD, inaczej mówiąc-działają w synergii.

PMD + izomery (cytronalal 13%, cytronelol 69%) i wiele innych terpenów w niższych stężeniach drastycznie polepszają działanie PMD.

 • 13% Roztwór PMD chroni przez 196 minut. Wydłużenie czasu ochrony 13% roztworu  PMD aż o 50% zapewnia dodatek do preparatu mono/seskwiterpenów i acetali.
 • Dane pokazują, że pojedyncze substancje w roztworach alkoholowych, nie wykazują takiej skuteczności.
 • A oprócz cytronelalu, który stanowi około 80% olejku eterycznym z eukaliptusa cytrynowego, znajdują się: Citronellol, Isopulegol,, Neoisopulegol, a-Pinene, Citronellyl acetate, b-Pinene, b-Caryophyllene, Cineol-1,8, Linalool, Terpinene-1-ol-4, Terpinolene, g-Terpinene, Limonene, Myrcene, Geraniol, a-Terpineol, Cis-b-Ocimene, a-Terpinene, Sabinene, p-Cymene, Nerol, a-Thujene, Geranial.
DOSTĘPNY W CHWASTNYM SKLEPIE

Porównanie skuteczności do DEET

 • DEET i zmodyfikowany olejek eteryczny w tym samym stężeniu wykazały nieznaczną w różnicę w czasie ochrony.
 • 20% roztwór wyizolowanego PMD chroni przez 312 minut, czyli ponad 5 godzin!
 • 20% roztwór DEET chroni przez 380 minut.

Badania w Vaca Diez

Badano skuteczność różnych środków przeciwko komarom Anopheles darlingi, głównej przyczynie malarii w Boliwii. Trzy naturalne repelenty (pierwszy na bazie eukaliptusa, drugi na bazie neem, trzeci zawierający mieszankę kilku olejków eterycznych) porównano z 15% DEET. Repelent na bazie eukaliptusa zawierającym 30% p-mentano-diol (PMD) stosowany w dawkach zbliżonych do stosowanych w praktyce chronił 96,89% przez 4 godziny. DEET dał 84,81% ochronę. Pozostałe 2 produkty nie zapewniły znacznej ochrony przed ukąszeniami komarów.

Skuteczność i bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich kilku lat, repelent p-metanu 3-8 diolu (PMD) pochodzenia roślinnego, okazał się skuteczny i bezpieczny. Może korzystnie konkurować z DEET. Repelenty z PMD zostały uznane przez WHO za użyteczne narzędzie zapobiegania chorobom przenoszonym przez ukąszenia.

PMD, zarejestrowany repelent ze skutecznością podobną DEET

 W kwietniu 2005 roku, amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zatwierdziła dwa non-DEET komary repelenty oraz PMD. Jednak niewielu specjalistów komarów mają znajomości dogłębnej z historią i skuteczności PMD. W tym artykule znajdziecie pochodzenie i rozwój PMD jako środka odstraszającego, oryginalne dane z polowych i laboratoryjnych badań z udziałem dużej liczby osobników i porównań z DEET i innymi repelentami. Autorzy mogą stwierdzić, że CDC prawdopodobnie nie docenia wartość PMD jako alternatywa dla DEET  do zastosowań w dziedzinie zdrowia publicznego.

Badania w Tanzanii

Repelenty oparte na PMD z eukaliptusa (główny aktywny składnik p-mentano-3,8-diol) porównano z DEET. Repelenty, zastosowano do nóg i stóp, w dawkach wskazanych w znaczeniu stosowanym w praktyce dała pełną ochronę przed gryzienia przez okres od 6 do 7,75 godziny, w zależności od rodzaju preparatu, bez istotnej różnicy między PMD i DEET pod względem skuteczności i czasu trwania ochrony.

Sztuka zamykania pierścienia cytronelalu.

Najwydajniejsza metoda otrzymywania PMD z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego polega na ogrzewaniu w 50 stopniach Celsjusza przez 15 godzin z mieszaniem 450 obrotów/ minutę mieszaniny składającej się z 3,7g olejku eterycznego z eukaliptusa cytrynowego z dodatkiem 5,25g  7% roztworu kwasu cytrynowego.

W procesie zachodzi konwersja cytronelalu na poziomie 82,1%. Natomiast selektywność PMD wynosi 79,6%

Sprzęt.

Na mieszadle magnetycznym z możliwością grzania i stabilizacji temperatury umieszczona jest kolba płaskodenna w glicerynowym płaszczu z sondą. Do kolby podłączona jest chłodnica kulowa.

Dlaczego bez intensywnego mieszania się nie uda?

Próbowaliście kiedyś rozpuścić olejek eteryczny w wodzie? Uda się zawiesić olejek eteryczny w wodzie  jedynie w mniej niż jednej tysięcznej procenta i to podczas intensywnego wytrząsania. [Sprawdź hydrolaty.].

Do przeprowadzenia modyfikacji, potrzebujemy nie tylko ogrzewać roztwór kwasu cytrynowego z olejkiem eterycznym na powierzchni roztworu. Potrzebujemy, żeby olejek cały czas miał kontakt z wodnym roztworem kwasu cytrynowego i to na jak największej powierzchni.

Podsumowując: potrzebujemy mieszania i to intensywnego, bo aż 450 obrotów na minutę. Bez tego olejek będzie się unosił na powierzchni roztworu kwasu cytrynowego i proces nie będzie skuteczny.

Glicerynowy płaszcz i temperatura

Gliceryna jest wspaniałym medium cieplnym.  Otula kolbę i pozwala lepiej utrzymać stałą temperaturę w jej środku. W dodatku jest dobrym miejscem na umieszczenie sondy. Na podstawie odczytu sondy, regulowana jest moc grzania. To potrzebne, by utrzymać stałą temperaturę do prawidłowego przeprowadzenia modyfikacji.

Chłodzenie

Zamykanie pierścienia cytronelalu przeprowadza się najwydajniej w 50 stopniach z intensywnym mieszaniem, a olejki eteryczne są substancjami łatwo lotnymi, więc żeby zapobiec stratom, podłączyłam do kolby chłodnicę.  W mojej przepływ chłodnej wody zapewnia pompka akwarystyczna.

Chłodnice zwrotne mają na celu wyrównanie ciśnienia i skroplenie gazu w pierwszym kontakcie z chłodnicą o niższej temperaturze, przez którą przepływa zimna woda. Najlepiej sprawowałaby się do tego celu chłodnica spiralna, jednak kulowa też radzi sobie świetnie.

Chłodnicy nie zastąpi przykrywka, ponieważ bez strat w parującym olejku eterycznym, nie wyrówna ciśnienia, które potrafi rozsadzić szkło.

Bezpieczeństwo stosowania czystego PMD*

Badanie wrażliwości ludzkiej skóry.

Badano u 110 ochotników w wieku 18-71 lat preparatem zawierającym w przybliżeniu 10% PMD. Na aplikację jednorazową użyto 0,2ml preparatu.  Zastosowano 9 aplikacji na osobę w ciągu 3 tygodni. Po 11-13 dniach przerwy zastosowano ponownie 0,2ml preparatu i skórę badano po 24 i 48 godzinach.

Spośród 106 osób (gdzie się podziały jeszcze cztery?), u żadnego nie rozwinęła się odpowiedź skórna. U jednej osoby wystąpiła wątpliwa reakcja w postaci minimalnego podrażnienia. Z kolei inna osoba miała wątpliwe odpowiedzi na dwie aplikacje.

PMD zaaplikowane na skórę, daje uczucie chłodzenia i ma delikatny, miętowy zapach.

Bezpieczeństwo stosowania u kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci.

Badanie przeprowadzone na królikach (nikt nie ośmieli się testować substancji na kobietach w ciąży i niemowlętach, stąd takich badań nie ma) wykazało, że ekspozycja skórna nie wpływa na płody.

EPA stwierdziło, że PMD przeznaczone jest do stosowania na skórę, włączając niemowlęta i dzieci.  Jednak należy zastosować dziesięciokrotny współczynnik niepewności.

Uwaga na oczy.

P-mentano-3,8-diol nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, z wyjątkiem podrażnienia oczu.

*Według EPA, na podstawie.

Wybrane badania z PMD i źródła informacji.

 1. Green synthesis of para-Menthane-3,8-diol from Eucalyptus citriodora: Application for repellent products” Oryginalny patent na syntezę PMD z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego, z którego korzystam, wraz z badaniami potwierdzającymi skuteczność. Plik do pobrania ->Green_synthesis_of_para-Menthane-3_8-dio (1)
 2. Na stronie PUBCHEM znajdziemy informacje o wykorzystywaniu PMD jako repelent karaluchów i wszy oraz zastosowaniu PMD jako środek wykrztuśny. Jest też tutaj dużo ciekawych badań na temat PMD jako repelentu komarów. 

Na najbliższych warsztatach w Warszawie manufaktura skutecznych fito-repelentów. Zatroszczymy się o ochronę przed insektami i w klasycznym sprayu i formach bardziej kosmetycznych.

Szczegóły wkrótce.

4 myśli na “PMD- repelent z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego o skuteczności porównywalnej do DEET- jak wykonać?”

 1. Niesamowita jest ta strona. Jestem pełna podziwu dla wiedzy i chęci dzielenia. Teraz już wszystko wiem 😉 Kilka lat temu dostaliśmy od rodziców prezent (z zagranicznych 😉 wakacji w postaci olejku eukaliptusowego. Dostaliśmy też elaborat min. o jego odstraszającym działaniu na komary. I rzeczywiście działał. Jedynym minusem było to, że biegałam ciągle za dziećmi dosmarowując je co chwilę, bo szybko przestawał działać. Jednak robiłam to, bo nie znoszę tych chemicznych repelentów. Gdy się skończył zakupiłam w aptece olejek eukaliptusowy i jakże się zdziwiłam, że nie działał w ogóle… Teraz domyślam się, że chodzi o konkretną odmianę eukaliptusa, cytrynową… Później niestety skazani byliśmy na ogólnodostępne odstraszacze, ja osobiście wolałam być pogryziona niż się nimi psikać… Jak zobaczyłam u Ciebie te fitorepelenty to byłam zachwycona. Dziś dotarła przesyłka i cieszę się jak dziecko. Będziemy się psikać bez opamiętania 😉 Zapach cudowny i jestem przekonana, że będzie działał, bo widziałam jak komary od nas odlatywały gdy smarowaliśmy się tamtym eukaliptusem. Pozdrawiam i dziękuję 🙂

 2. Pingback: REPELENTY ponad PIĘCIU GODZIN- przepisy na skuteczne odstraszacze kleszczy i komarów – Całkiem Lubię Chwasty

 3. Witam,Czy są dostępne jakieś repelenty na komary i kleszcze? Nie umiem się rozeznać w sklepiku ziołowym. 🙁 Czy te olejki z eukaliptusa poddane cyklizacji również?

  Pozdrawiam
  Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *