Mydło Paleo czy/czyli Sapo medicatus?

Dowiaduję się, że przypadł Wam do gustu przepis na mydło Paleo, który zamieściłam pół roku temu na dawnym blogu. Także cenię sobie to mydło. Uwielbiam je za delikatną, kremową pianę, prostotę i niski koszt wykonania.

Zaskoczył mnie dodatkowy szereg zalet, o których poprzednio nie wiedziałam. Mianowicie składniki mydła Paleo pokrywają się z ingrediencjami mydła leczniczego (łac. Sapo medicatus) wymienionego w Farmakopei Polskiej jako składnik preparatów farmaceutycznych.

Psst. Famakopea jest kodeksem aptecznym, urzędowym spisem i opisem leków oraz surowców dopuszczalnych w danym kraju.

Farmakopea Polska VI :                                                                                                                Mydło lecznicze (łac. Sapo medicatus) – biały lub żółty proszek, rozpuszczalny w wodzie i gorącym etanolu. Roztwór pieni się przy wytrząsaniu. Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Ogrzewa się do zmydlenia, a następnie wysala chlorkiem sodu z dodatkiem węglanu sodu. Mydło przemywa się wodą, wyciska w płótnie, kroi na plasterki i suszy, a następnie proszkuje. Mydło lecznicze stosuje się do sporządzania preparatów farmaceutycznych, takich jak maści i mazidła.

Technologia wytwarzania Sapo medicatus różni się od prezentowanego wcześniej przepisu, ale po wyjaśnieniu spostrzeżecie, że mydło Paleo jest o wiele bardziej pielęgnującym wyrobem niż oryginalne mydło lecznicze.

‘Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego.’

Do Sapo medicatus dodawany jest etanol, ponieważ przyśpiesza reakcję zmydlania tłuszczy wodorotlenkiem sodu. Dodatkowo cały proces dynamizuje ogrzewanie. Następnie zmydlone tłuszcze są wysalane poprzez dodanie chlorku sodu i węglanu sodu. W efekcie procesu wysalania mydło oddziela się od wody, gliceryny i nadmiaru wodorotlenku. Następnie mydło suszy się i proszkuje.

Z kolei mydło Paleo otrzymuje się poprzez wmieszanie roztworu wodorotlenku sodu (ługu) do stopionej mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Następnie masa zostaje przelana do form na czas zmydlania. Później, po stężeniu mydło jest wyjmowane z form i leżakowane do uzyskania pH odpowiedniego dla skóry.

Podsumowując różnice, Sapo medicatus jest mydłem niewymagającym leżakowania w przeciwieństwie do mydła Paleo. Za to Paleo zawiera glicerynę, która nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.

A jak zrobić samemu mydło Paleo?

Oto przepis:

 • woda – 209g
 • wodorotlenek sodu – 92g
 • smalec wieprzowy – 600g
 • olej rzepakowy – 95g

* ewentualnie: 20g ulubionego olejku eterycznego

Sposób wykonania, metody udoskonalania i przyśpieszania dojrzałości mydła   przedstawiam w poście o czteroskładnikowym mydle roślinnym.

 

7 myśli na “Mydło Paleo czy/czyli Sapo medicatus?”

 1. Dziękuję za miłe słowa.
  Dobrym, roślinnym zamiennikiem smalcu wieprzowego w mydlarstwie jest masło shea. Nadaje mydłu bardzo podobne właściwości: twardość, kremowość i właściwości pielęgnacyjne.
  Należy wziąć pod uwagę, że odrobinę różni się liczbą zmydlania, więc przy zamianach w recepturach smalcu na masło shea, trzeba na nowo obliczyć dokładną ilość wodorotlenku.

 2. Mam kilka pytań:
  1. Czy dobrze zrozumiałam że robi się je wg. przepisu na 4-składnikowe roślinne?
  2. Czy w tej recepturze mogę zamienić wodorotlenek sodu na potasu (i jaką ilość) i jaki jest wtedy sposób robienia?
  3. Czy w przepisie na szybkie mydło kokosowe gospodarcze można olej kokosowy zamienić na smalec i jeśli tak to czy coś się zmieni w recepturze?

 3. 1. Mydło Paleo wykonaj wg metody podanej we wpisie o 4-składnikowym mydle roślinnym.
  2. Potrzebujesz o wiele więcej KOH niż NaOH do zmydlenia tej samej ilości tłuszczu. Co chcesz osiągnąć zmianą wodorotlenku? Od tego zależy sposób wykonywania.
  3. Możesz zamienić olej kokosowy na smalec, tylko ta zmiana pociąga za sobą zmianę nie tylko modyfikację ilości wodorotlenku, ale też parametrów mydła. Niestety, na niekorzyść w przypadku chęci wykonania mydła gospodarczego. Mydło ze smalcu będzie słabiej się pieniło, gorzej czyściło i szybciej zjełczeje.
  Do obliczeń polecam kalkulatory mydlane. Dostępne w sieci w wielu wersjach.

 4. Magda, właśnie zaplanowałam “mydlany start”, mam tylko jedno pytanie: w tekście piszesz, że Paleo zawiera glicerynę, ale w składnikach jej nie zauważyłam. Pytam więc na wszelki wypadek, czy to przeoczenie, czy też gliceryny nie ma? Dziękuję za ogrom informacji, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *