Przez moczary. Rekonesans na Martwych Bagnach.

„Krajobraz był ponury i monotonny. Chłodna, lepka zima trwała jeszcze na tym pustkowiu. Nic się nie zieleniło, prócz bladego kożucha wodorostów na ciemnych zwierciadłach mętnych, gęstych wód. Zwiędła trawa i butwiejące trzciny sterczały z morza mgły jak nędzne pamiątki po zapomnianym od dawna lecie.”– J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni: Dwie wieże

IMG_5277Parę dni temu dostałam się w szczególne miejsce. Wyglądało, jakby wiosna tu jeszcze nie przyszła.Krajobraz jak na Martwych Bagnach z ,,Władcy Pierścieni”. Przekonana, że nic w tym miejscu nie pozyskam, porzuciłam wiklinowy kosz razem z myślą o zbiorach. Zabrałam jedynie aparat i pozwoliłam wzrokowi ugrzęznąć w wodorostach. Są takie osobliwe! 

IMG_5275

Od kontemplacji wodnego światka odciągnął  mnie krótki dźwięk grzechotki. Potrąciłam jakąś suszkę. Znam ją! Nazwą idealnie wpasowuje się w klimat moczar. To zaschły trędownik. Roślina o właściwościach z nawiązką wynagradzających zapach. Zbieram niedaleko rosnące młode ziele, chociaż nie mam za bardzo w co. Z wiklinowym koszem rozstałam się przecież parę godzin wcześniej. Zawijam więc masę ziela w bluzę i wracam  szukać kosza.

IMG_5281

Na trędownika mam z milion planów.   Wspaniale wkomponuje się w skład chwastego spreju po ukąszeniach owadów- Żeby Nie Swędziało. Właściwości przeciwświądowe trędownika testowałam zeszłego komarowego sezonu. Świeży liść roztarty w dłoniach i przyłożony w felerne miejsce zapobiega swędzeniu i nie dopuszcza do powstania bąbla.

Wyciąg z trędownika połączony z tynkturą z konwalijki dwulistnej wykorzystam także w Atopku, kremiku ze sterydami roślinnymi polepszającym stan skóry z atopowym zapaleniem. Trędownik znajdzie się w składzie nowej serii już sławnego szamponu dziegciowego, który nie tylko dynamizuje porost włosów, ale również walczy z chorobami skóry głowy.

Trędownik wyszedł z powszechnego użytku dawno, ale to bardzo dawno temu. Przywróćmy mu sławę.

W Encyklopedyji Powszechnej z 1867 znajduję informację:

Cofam się zatem w moim chwastym laboratorium o setki lat wstecz i na własnej skórze doświadczam jego zalet. Ty też nie raz miej sposobność nawet osobiście się o nich przekonać.

IMG_5516.JPGWięcej naukowych informacji o trędowniku.

 

1 Comment

  • Reply
    Atopek-kremik polepszający stan atopowej skóry. Przepis. – Całkiem Lubię Chwasty
    15 października 2017 at 02:10

    […] 20ml intraktu z ziela trędownika bulwiastego (40%) […]

  • Leave a Reply