Mydło Paleo czy/czyli Sapo medicatus?

IMG_4136Dowiaduję się, że przypadł Wam do gustu przepis na mydło Paleo, który zamieściłam pół roku temu na dawnym blogu. Także cenię sobie to mydło. Uwielbiam je za delikatną, kremową pianę, prostotę i niski koszt wykonania.

Zaskoczył mnie dodatkowy szereg zalet, o których poprzednio nie wiedziałam. Mianowicie składniki mydła Paleo pokrywają się z ingrediencjami mydła leczniczego (łac. Sapo medicatus) wymienionego w Farmakopei Polskiej jako składnik preparatów farmaceutycznych.

Psst. Famakopea jest kodeksem aptecznym, urzędowym spisem i opisem leków oraz surowców dopuszczalnych w danym kraju.

Farmakopea Polska VI :                                                                                                                Mydło lecznicze (łac. Sapo medicatus) – biały lub żółty proszek, rozpuszczalny w wodzie i gorącym etanolu. Roztwór pieni się przy wytrząsaniu. Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Ogrzewa się do zmydlenia, a następnie wysala chlorkiem sodu z dodatkiem węglanu sodu. Mydło przemywa się wodą, wyciska w płótnie, kroi na plasterki i suszy, a następnie proszkuje. Mydło lecznicze stosuje się do sporządzania preparatów farmaceutycznych, takich jak maści i mazidła.

Technologia wytwarzania Sapo medicatus różni się od prezentowanego wcześniej przepisu, ale po wyjaśnieniu spostrzeżecie, że mydło Paleo jest o wiele bardziej pielęgnującym wyrobem niż oryginalne mydło lecznicze.

‚Otrzymuje się je przez dodanie etanolu i roztworu wodorotlenku sodu do stopionej na łaźni mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego.’

Do Sapo medicatus dodawany jest etanol, ponieważ przyśpiesza reakcję zmydlania tłuszczy wodorotlenkiem sodu. Dodatkowo cały proces dynamizuje ogrzewanie. Następnie zmydlone tłuszcze są wysalane poprzez dodanie chlorku sodu i węglanu sodu. W efekcie procesu wysalania mydło oddziela się od wody, gliceryny i nadmiaru wodorotlenku. Następnie mydło suszy się i proszkuje.

Z kolei mydło Paleo otrzymuje się poprzez wmieszanie roztworu wodorotlenku sodu (ługu) do stopionej mieszaniny smalcu wieprzowego i oleju rzepakowego. Następnie masa zostaje przelana do form na czas zmydlania. Później, po stężeniu mydło jest wyjmowane z form i leżakowane do uzyskania pH odpowiedniego dla skóry.

Podsumowując różnice, Sapo medicatus jest mydłem niewymagającym leżakowania w przeciwieństwie do mydła Paleo. Za to Paleo zawiera glicerynę, która nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.

A jak zrobić samemu mydło Paleo?

Oto przepis:

 • woda – 209g
 • wodorotlenek sodu – 92g
 • smalec wieprzowy – 600g
 • olej rzepakowy – 95g

* ewentualnie: 20g ulubionego olejku eterycznego

Sposób wykonania, metody udoskonalania i przyśpieszania dojrzałości mydła   przedstawiam w poście o czteroskładnikowym mydle roślinnym.

 

Wpisy w podobnej tematyce

2 komentarze

 • Reply
  Julia Ogrodniczek
  18 grudnia 2017 at 20:20

  Lubie Twoją stronke 🙂 Ciekawe mydlarskie odkrycia. Czy jest coś czym mogła bym zamienić smalec wieprzowy, chodzi mi o jakiś roślinny zamiennik. 🙂

  • Reply
   Całkiem Lubiąca Chwasty
   25 grudnia 2017 at 20:17

   Dziękuję za miłe słowa.
   Dobrym, roślinnym zamiennikiem smalcu wieprzowego w mydlarstwie jest masło shea. Nadaje mydłu bardzo podobne właściwości: twardość, kremowość i właściwości pielęgnacyjne.
   Należy wziąć pod uwagę, że odrobinę różni się liczbą zmydlania, więc przy zamianach w recepturach smalcu na masło shea, trzeba na nowo obliczyć dokładną ilość wodorotlenku.

  Leave a Reply